Sendikal eylem kapsamında nöbet tutmayan öğretmenin cezası iptal edildi

Sendikal karar kapsamında nöbet tutmayan rehber öğretmene verilen maaş kesim cezasını mahkeme iptal etti.

Sendikal eylem kapsamında nöbet tutmayan öğretmenin cezası iptal edildi

Sendikal faaliyet kapsamında nöbet görevini yerine getirmeyen öğretmenin cezası iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan mevzuat düzenlemesi ile birlikte rehber öğretmenlerde diğer öğretmenler gibi nöbet tutmaya başlamış, sendikalar ise bu konuya tepki göstererek rehber öğretmenlerin nöbet tutmalarının mevzuata aykırı olduğunu belirterek sendikal eylem kararları almıştı.

ÖĞRETMENE MAAŞ KESİM CEZASI VERİLDİ

Tekirdağ ili Çorlu ilçesinde görev yapan Eğitim-Sen üyesi Rehber Öğretmen sendikanın almış olduğu eylem kararı kapsamında üç gün nöbet görevini yerine getirmedi. Öğretmen hakkında açılan soruşturma sonucu öğretmene 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/C-b maddesi uyarınca 1/30 oranında maaş kesim cezası (aylıktan kesme) verildi.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Rehber Öğretmene verilen aylıktan kesme cezasına itiraz eden Eğitim-Sen, sendikal faaliyet kapsamında sendikal eylem kararına katılmış olan öğretmene verilen cezanın iptali için dava açtı. Tekirdağ İdare Mahkemesi 31.01.2019 gün ve E: 2018/1192, K: 2019/123 sayılı kararıyla rehber öğretmene nöbet tutmadığı için verilen maaş kesim cezası kararını iptal etti.

Kararı okumak için tıklayınız.

Mahkeme kararında “Öğretmenin okuldaki mesaisine geldiği ve diğer görevlerini yerine getirdiği, üyesi olduğu Eğitim-Sen’in kararı uyarınca sendikal faaliyet kapsamında nöbet görevini yerine getirmemesinin özürsüz olarak göreve gelmeme olarak değerlendirilemeyeceği” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Bi çok okulda rehber öğretmenler zaten nöbet tutmuyor , yani bi okul tutturuyor bi okul tutturmuyor zaten adil bi durum yok ortada o sebeple yazık yani ceza almış bide

  2. Eğitim-Sen gerçek sendikadır. Şakaya gelmez. O yüzden biz Eğitim-senliler rahatız. Cesuruz. Korkmayız, ürkmeyiz, böyle olmaktan mutluyuz. Biliyoruz ki sendikamız arkamızdadır. Varsa bir problem çözeriz. Çööözeeeriiiiz…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM