Sendikal eylem yapan öğretmenlere soruşturma açanlara suç duyurusu

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada sendikanın aldığı eylem kararlarına uyan öğretmenlere zorluk çıkaran, öğretmenlere soruşturma açan idareciler için suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.

Sendikal eylem yapan öğretmenlere soruşturma açanlara suç duyurusu

Sendikal eylem yapan öğretmenlere soruşturma açanlara suç duyurusu

12.03.2018 tarihli Türk Eğitim-Sen Merkez Yönetim Kurulu kararıyla tam gün eğitim yapılan okullarda nöbetçi öğretmenin öğle arası nöbet tutmaması, haftada birden fazla nöbet görevi verilen üyelerimizin ilk nöbetten sonraki nöbetleri tutmaması, nöbetçi öğretmenlere taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda yaptırılan angarya görevleri yerine getirmemesi, mesai saatleri dışındaki angarya görevleri yerine getirmemesi ile ilgili sendikal eylem kararları alındı.

SENDİKAL EYLEM ANAYASAL HAKTIR

Sendika yaptığı açıklamada sendikal eylem kararları ile ilgili gelen şikayetlere değinirken, okullarda sendikal eylem kararına katılmak isteyen öğretmenlere baskı yaparak, soruşturma açılması ile ilgili tehditlerde bulunarak sendikal eylem kırıcılığı yapılmak istendiğini belirtti. Sendikal hakların Anayasa ile, İLO sözleşmeleriyle, uluslararası diğer sözleşmelerle, sendikal yasalarla, genelgelerle ve yargı kararları ile koruma altına alındığı vurgulanan açıklamada “Bu düzenlemeler yasalarımızın ve yönetmeliklerimizin üzerinde olan özel düzenlemelerdir. Dolayısıyla sendikalara eylem hakkı veren yasalar varken bu eyleme katılanları soruşturmak veya cezalandırmak, Yasa koyucunun iradesine ters olduğu gibi Türk Milleti adına karar veren Mahkemelerinin de iradesine aykırı olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

SORUŞTURMA AÇANA SUÇ DUYURUSU

Türk Eğitim Sen sendikal eylem kararına uymak isteyen öğretmenlere idareciler tarafından bu konuda zorluk çıkarılmaya çalışılması ile ilgili Valiliklere yazı yazdı. Valiliklere gönderilen yazıda Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince sendika üyelerimizin sendikamızın aldığı eylem kararları doğrultusunda hareket ederek sendikal faaliyetlere katılmasını engelleyen kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

Türk Eğitim-Sen tarafından konuyla ilgili Valiliklere yazılan yazı için TIKLAYIN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Hiçbir Siyasi partinin Eteğinde olmayan ve tamamen memurun hakkını savunan hak-Sen Konfederasyonu her zaman sadece memurun hakkını savunarak, işveren sendikacılığı yapmayarak, örnek bir sendikacılık yapmakta ve üyelerinin hakkını savunmaktadır. Hatta tüzüğüne bile siyasete bulaşmış kişilerin sendika yönetiminde olamayacağına koyarak çizgisini net bir şekilde belirleyen ve koruyan tek sendika ve Konfederasyon haksen’dir. Herkese Hak Sen ‘ı tavsiye ederim. Girin internetten araştırın.

  2. Memura yasal hakkı olan sendika üyeliği sebebiyle ihraç kararı verenler hakkında nezaman suç duyurusu yapacaksınız? Merakla bekliyoruz.

    • Bunların derdi memurun hakkını korumak değil ki gerçekten niyet memurun hakkını hukukunu korumak olsa nasil olur anayasada olan Sendika hakkını suç sayarsiniz diye avazlari çıktığı kadar bagirmalari gerekirdi.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM