‘Sözleşmeli öğretmen atamasına karşıyız, sözleşmeliler kadroya alınsınlar’

Eğitim Bir-Sen sözleşmeli ve mülakat ile yapılan öğretmen atamalarına karşı olduklarını yineledi. Geçtiğimiz günlerde Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı yaptığı açıklamada mülakatla öğretmen atamasının uygun olmadığını ifade etmişti. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum da Osmaniye’de yaptığı açıklamada Eğitim Bir-Sen’in sözleşmeli öğretmen ataması yerine kadrolu istihdamı tercih ettiğini belirtti.

‘Sözleşmeli öğretmen atamasına karşıyız, sözleşmeliler kadroya alınsınlar’

‘Sözleşmeli öğretmen atamasına karşıyız, sözleşmeliler kadroya alınsınlar’

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum sendika olarak sözleşmeli ve mülakat ile öğretmen atamasının uygun olmadığını değerlendirdiklerini ifade etti. Olçum, Osmaniye Şubesi toplantısında sendika üyelerine konuşma yaptı. Atilla Olçum geçmişte yararı görülmeyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının tekrar getirilmesini eleştirdi. Sözleşmeli öğretmen atamasına sendika olarak karşı olduklarını defalarca dile getirdiklerini ifade eden Olçum, sözleşmeli ve mülakata dayalı atama istemediklerinin altını çizdi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO

Sözleşmeli öğretmen atamasından vazgeçilmesini ve bundan sonra yapılacak öğretmen atamalarında MEB personelleri için kadrolu olarak atanma talep ettiklerini belirten Atilla Olçum, mevcut sözleşmeli öğretmenlerin de çıkartılacak yasa ile kadroya alınmalarını istedi. Kamuda çalışma yapısını bozan sözleşmeli öğretmen istihdamının yerine tekrar kadrolu öğretmen istihdamının yarar sağlayacağını ifade eden Olçum, eğitim camiasının isteğinin de bu yönde olduğunu vurguladı. Yapılan bu hatanın telafisinin de sözleşmeli öğretmen atamasından vazgeçilmesi olduğunu belirten Atilla Olçum, sözleşmelilerin kadroya alınması hususunda yasal düzenleme talep etti. Öğretmenlerin mülakata dayalı sözleşmeli olarak atanmalarını sendika olarak istemediklerini vurgulayan Olçum, Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda gelen talepleri dikkate almasının zorunluluğunu belirtti.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER İÇİN TER DÖKÜYORUZ

Eğitim Bir-Sen Osmaniye şubesinde EBS üyelerine seslenen Olçum, 25 yıldır sendikalarının çizgilerinden sapmadığını kamu çalışanlarının hakları ve özgürlükleri için mücadeleyi sürdürdüğünü açıkladı. İnsanı öncelik olarak gördüklerini, bu anlayışa göre ilerlediklerini belirten Atilla Olçum, Türkiye’nin en büyük ve en etkili sivil toplum kuruluşunun Eğitim Bir-Sen olduğunu ifade etti.

Eğitim camiasında çalışan her bir ferdin derdini dert edindiklerini vurgulayan Olçum, geçen süreçte onlarca sorun çözdüklerini bundan sonra da çalışanların sorunlarına ışık tutmaya devam edeceklerini belirtti. Eğitim Bir-Sen’in bundan sonrada mazlum ve mağdurlara kol kanat gereceğini açıklayan Olçum, kuruluş felsefelerinden hiç şaşmadıklarını vurguladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Kim kul hakki yiyorsa,kim torpil pesinde kosuyorsa,kim de bunlari bilerek isteyerek makam ve idarecilik kovaliyirsa ,kimde torpile sessiz kaliyorsa bunlari Yuce Allaha havale ediyorum.Musluman ve iman sahipleri kul hakki icin haksızlık pesinde kosmaz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM