Sözleşmeli öğretmenler eş durumu tayin hakkı için TES’i ziyaret etti

Ocak 2019 özür grubu atama döneminde eş durumu tayin hakkı verilmeyen sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim-Sen’i ziyaret etti.

Sözleşmeli öğretmenler eş durumu tayin hakkı için TES’i ziyaret etti

Sözleşmeli öğretmenler eş durumu tayin hakkı için TES’i ziyaret etti

Ocak 2019 özür grubu atama kılavuzu ve atamaya ilişkin duyuru MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Kadrolu öğretmenler için eş durumu, sağlık özrü ve diğer nedenlere bağlı yer değiştirme tayinleri önümüzdeki günlerde başvuruların alınması ile başlayacak. Ancak sözleşmeli öğretmenler bu atama döneminden de eş durumuna bağlı yer değiştirme tayin hakkı elde edemediler.

TÜRK EĞİTİM-SEN’E ZİYARET

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan genel merkez yöneticileri ile birlikte eş durumu mağduru sözleşmeli öğretmenleri kabul etti ve onların durumlarını dinledi. Kadrolu öğretmenlere tanınan özür grubu tayin hakkının kendilerine de tanınmasını talep eden sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’dan destek istedi. Talip Geylan sözleşmeli öğretmenlerin yaşadıkları mağduriyetleri yakinen bildiklerini açıklarken onların bu mağduriyetlerini gidermek adına her platformda bunu dile getirdiklerini söyledi.

Sözleşmeli öğretmenler Türk Eğitim-Sen'i ziyaret etti
Sözleşmeli öğretmenler

ÇOCUĞUNU VE EŞİNİ MUTLU EDEMEYEN ÖĞRETMENLER

Görüşmede sözleşmeli öğretmenlere her daim destek verdikleri gibi bundan sonra da destek vereceklerini açıklayan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan “Sözleşmeli öğretmenlerimiz eşlerinden, çocuklarından ayrı yaşıyor. Oysa Anayasamızın 41. Maddesi, ‘Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar. Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır.” diyor. Böyle bir anayasa hükmü varken, sözleşmeli öğretmenlerimiz ailelerinden kopuk yaşaması kabul edilebilir değildir. Çocuğunu, eşini mutlu edemeyen bir öğretmen, kendisine emanet edilen çocuklarımızı nasıl mutlu edebilir?” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Artık yorum yazmak, sıkıntımızı dile getirmek bile gelmiyor içimden; Okadar umutsuzum ki yetkililerimiz bile bile kulak tıkıyor; Bizi duymak istemiyorlar; Yoruldum çocuğuma hergün babasını anlatmaktan; Sıkıntı çok ama duyan çözüm üreten yok.Ne diyeyim, diyecek şey çok ama boş ve umutsuz ve mutsuz….

  2. 1yaşındaki çocuğumla eşimden uzakta yaşıyoruz. Tek sorun aile bütünlüğünü sağlayamamak değil çocuğun getirdiği sorumluluklar bakacak kimsenin olmayışı. Artık eş durumu verilsin kadrolu öğretmenlerinki evlilik aile kurmakta bizimki değil mi biz neden mağdur ediliyoruz bizim çocuklarımız neden ayrı büyümek zorunda

  3. Sözleşmeli öğretmen durumundan muzdarip olan vatandaşlar insanı haklarını ve dertlerini nasıl ilgililere ifade edebilirler. İlçede kaymakam, ilçe mem, ilde vali im mem. Yada me bakanı, millet vekilleri veya cumhurbaşkanı… Kim dinleyecek ve çözüm üretecek. Sendikalar bu sıkıntıyı dile getiriyorlar da ne oluyor? Hiç bir gelişme yok… Başörtüsü zulmü ile sözleşmeli öğretmen zulmü aynı değil mi? Eşim 2000 mezunu 15 yıl tesettüründen dolayı öğretmen olamadı. Şimdi de öğretmen ama eş durumu mağduru…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM