Sözleşmeli öğretmenler için 3+1 düzenlemesi torba yasaya eklenmelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yaşar Şahindoğan sözleşmeli öğretmenleri ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Sözleşmeli öğretmenler için 3+1 düzenlemesi torba yasaya eklenmelidir

Sözleşmeli öğretmenler için 3+1 düzenlemesi torba yasaya eklenmelidir

Sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin mevzuat gereği sözleşmeli öğretmen olarak atananlar atandıkları yerde 4 yıl sözleşmeli ve 2 yıl kadrolu olmak üzere 4+2 şeklinde toplamda 6 yıl çalışmak zorundadır. Eş durumu başta olmak üzere kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi özür grubundan yer değiştirmek isteyen sözleşmeli öğretmenler 4 yıl çalıştıktan sonra özür grubuna bağlı yer değiştirme tayin başvurusu yapabilmektedir. Bu durum sık sık gündeme gelmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 4+2 yıllık planın 3+1 şeklinde düzenleneceği belirtilmişti. Ancak geçen süreçte MEB bu konuda bir düzenlemeye gitmedi.

YAŞAR ŞAHİNDOĞAN 3+1 DÜZENLEMESİNİ HATIRLATTI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Mehmet Yaşar Şahindoğan yaptığı yazılı açıklamada önümüzdeki hafta TBMM’ye gelecek olan torba yasayı hatırlatarak 3+1 düzenlemesinin de torbaya dahil edilerek meclise sunulmasını istedi.

Şahindoğan tarafından yapılan açıklama;

3+1 DÜZENLEMESİ MECLİSE GELECEK TORBA YASAYA DAHİL EDİLMELİDİR
Önümüzdeki hafta TBMM’ne yeni bir torba yasa sunulacak.Çeşitli mali düzenlemelerin yer alacağı bu torba yasaya mutlaka sözleşmelilerle ilgili hükümet taahhütleri de yer almalıdır. Öncelikle kadro talebimizin, bu olmayacaksa taahhüt edilen 3+1 düzenlemesi de yasalaştırılmalıdır. Bu düzenlemenin yapılması ümitle bekleyen sözleşmeli öğretmenlerimize bir borçtur.Çünkü bu düzenleme gerçekleştirildiği takdirde 2016 yılında atanan ve 4+2 hizmet süresine tabi sözleşmeli öğretmenler 3 yılını doldurup kadroya geçecek ve yazın yapılacak özür grubu atamalarına başvurabileceklerdir.

Tüm sözleşmeli öğretmenler ve sözleşmeli öğretmenlerin yegane Temsilcisi olan Türk Eğitim Sen, bu düzenlemeyi bekliyor. Bu düzenleme taahhütlere rağmen yapılmazsa hem devlet sözü havada kalacak, hem de yeni bir mağduriyet oluşacaktır. Türk Eğitim Sen olarak biz devleti yeni mağdurlar yaratan bir yapı olarak değil, mağduriyetleri çözen, ortadan kaldıran bir kurum olarak görüyoruz. Bu konuda gereken bir an önce yapılmalıdır.
Konunun ısrarla takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM