Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilsin, eş durumu hakkı tanınsın

Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlerin durumunu Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Nisan ayı MEB Kurum İdari Kurulu toplantısında öğretmenleri ilgilendiren hususlar dile getirildi.

Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilsin, eş durumu hakkı tanınsın

Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilsin, eş durumu hakkı tanınsın

Millî Eğitim Bakanlığı Kurum İdari Kurulu (KİK) Nisan 2018 toplantısı Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve Eğitim Bir-Sen genel merkez yöneticileri arasında yapıldı. Sendika adına  Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Genel Başkan yardımcıları Ramazan Çakırcı, Hasan Yalçın Yayla, Atilla Olçum toplantıda yer alırken MEB adına Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Daire başkanları Bekir Erdoğan ve Ahmet Aytaç toplantıda yer aldı.

MEB PERSONELLERİNİN SORUNLARI

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi eğitim çalışanlarının, öğretmenlerin, MEB personellerinin sorunlarını dile getirmek, çalışanların içerisinde bulunduğu şartların iyileşmesini sağlamak adına Kurum İdari Kurulu (KİK) önemine dikkat çekti. Sendika tarafından KİK’e sunulan önerilerin eğitim camiası içerisinde yapılan görüşmeler sonrasında elde edilen veriler olduğunu vurgulayan Selvi, “Kurum İdari Kurulu’nda görüşülmek üzere rapor haline getirdiğimiz talepler, eğitim çalışanlarıyla yapılan görüşmeler neticesinde oluşmuştur. Bu taleplerimizin hayata geçirilmesi hâlinde eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümünde kayda değer bir aşamanın katedileceğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO

Eğitim Bir-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına sunulan 23 maddelik raporda 3 madde sözleşmeli öğretmenlere ayrıldı. Sözleşmeli öğretmenler için talepler 3 başlıkta iletilirken en önemli madde sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması hususu oldu. Sendika tarafından hazırlanan raporda sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması talep edilirken, sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı aile birliği mağduriyetinin de giderilmesi istendi.

4-Sözleşmeli öğretmen yerine kadrolu öğretmen istihdamının yapılması; mevcut sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için ilgili merciiler nezdinde çalışma yapılması; mevcut sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğü ve sağlık durumuna bağlı yer değişikliği ve izin hakları başta olmak üzere, kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu haklardan faydalandırılmaları sağlanmalıdır.

SÖZLEŞMELERİNİN FESHEDİLMESİ

Askerlik nedeniyle sözleşmeli öğretmenlerin mağdur olma durumuna da değinen sendika sözleşmeli öğretmenlerin askerlik sebebiyle sözleşmelerinin feshedilme hususunda düzenleme talep etti. İlgili madde;

9-Sözleşmeli öğretmenlerin askerlik sebebiyle sözleşmelerinin feshedilmeyerek 1111 sayılı Kanun’un ek 4. maddesi ile 6.7.2005 tarihli ve 25867 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Askerlik Yükümlülüğünü Millî Eğitim Bakanlığı Emrinde Öğretmen Olarak Yerine Getirecekler Hakkında Yönetmelik hükümleri kapsamında, atandıkları okulda asker öğretmen olarak görev yapabilmelerini sağlayacak bir düzenleme yapılmalıdır.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE İDARECİLİK

Sendikanın KİK’e sunduğu raporda sözleşmeli öğretmenler ile ilgili son madde de sözleşmeli öğretmenlerin idareci olabilmeleri ile ilgili düzenleme talebi oldu. İlgili madde;

22-Sözleşmeli öğretmen statüsünde istihdam edilenlerin genel ve özel şartları sağlamaları hâlinde eğitim kurumları yöneticiliğine görevlendirilebilmeleri sağlanmalıdır.

Sendika tarafından talep edilen diğer hususlar;

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM