Sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi eşitliğe aykırıdır

Türk Eğitim-Sen sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi hususunu Milli Eğitim Bakanlığına iletti ve yasal dayanağı olmayan bu uygulamanın eşitliğe aykırı olduğunu açıkladı.

Sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi eşitliğe aykırıdır

Sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesi eşitliğe aykırıdır

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen resmi yazıda sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilemeyeceği belirtilmiş, okul idarecilerinin sözleşmeli öğretmenleri başarı belgesi almak için teklif etmemeleri istenmiştir.

İlgili haberimiz;

TÜRK EĞİTİM-SEN’DEN TEPKİ GELDİ

Sendika tarafından yapılan açıklamada İKGM’nin 19.01.2018 tarih ve 1484586 sayılı yazısı hatırlatılırken ilgili yazı kapsamında sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilemeyeceği ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığının görüş belirtmesinin yasal dayanağının bulunmadığı belirtildi. Başarı belgesi verilmiş sözleşmeli öğretmenlerin isim listeleri ile aldıkları belgelerin İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından toplatıldığına işaret eden Türk Eğitim-Sen, “Sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilmemesinin hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Sendika tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılan resmi yazı;

Sözleşmeli öğretmen başarı belgesi TES

Resmi yazı ikinci sayfa;

Sözleşmeli öğretmen başarı belgesi

Yapılan açıklamada yasal dayanağı bulunmayan ve eşitlik ilkesine aykırı olan bu duruma son verilmesinin istendiğinin MEB’den talep edildiği bu konuda sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerinin önlenmesi için Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün 19.01.2018 tarihli ve 1484586 sayılı sözleşmeli öğretmenlere başarı belgesi verilemeyeceğine dair görüş yazısının geri alınmasının istendiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM