Sözleşmeli öğretmenlere işi ve eşi arasında seçim yaptırılamaz

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu özrü ile ilgili yaptığı açıklamaya tepkiler devam ederken, Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada “ya eşin, ya işin” eleştirisi geldi.

Sözleşmeli öğretmenlere işi ve eşi arasında seçim yaptırılamaz

Sözleşmeli öğretmenlere işi ve eşi arasında seçim yaptırılamaz

Öğretmenler eşleri ile işleri arasında tercih yapmaya zorlanamaz denilen açıklamada Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yapmış olduğu açıklamanın insan haklarını ihlal eden bir açıklama olduğu belirtildi. Milli Eğitim Bakanının ya eşi ya işi açıklamasının öğretmenlik mesleğini rencide edici ve yaralayıcı olduğunu açıklayan Eğitim Bir-Sen aile birliğinin korunmasının bu şekilde olamayacağını vurguladı.

AİLE HAYATININ KORUNMASI GEREKMEKTEDİR

Eğitim Bir-Sen açıklamasında aile birliğinin önemine ve aile birliğinin korunmasında Anayasa, ILO ve UNESCO kararlarına yer verdi. Anayasanın 41. maddesinde  yer alan “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı kısımda ailenin toplumun temeli olduğunun vurgulandığına işaret eden sendika İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşme içerisinde yer alan hükümleri hatırlattı.

BÖYLE BİR TERCİH OLAMAZ

Öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından belirtildiği gibi işi ya da eşi arasında tercihte bulunması gibi bir durumun söz konusu olamayacağı vurgulanırken bu yaşanılan sürecin öğretmenlerin motivasyonunu düşmesine, kamuda çalışma barışının bozulmasına neden olacağı belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM