Sözleşmeli öğretmenlere kadro talebimize herkes destek vermelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçişleri için imza kampanyası başlattıklarını ve bu kampanyaya herkesin destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Sözleşmeli öğretmenlere kadro talebimize herkes destek vermelidir

Sözleşmeli öğretmenlere kadro talebimize herkes destek vermelidir

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sendika olarak sözleşmeli öğretmenlere kadro talebinde bulunduklarını, bunun içinde imza kampanyası başlattıklarını ifade ederken sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması taleplerine herkesin destek vermesi gerektiğinin bir zorunluluk haline geldiğini açıkladı. Talip Geylan Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması için başlatılan kampanyaya sadece sözleşmeli öğretmenlerin değil, tüm kamu çalışanlarının destek vermesini istedi.

SÖZLEŞMELİLERE KADROYU HERKES DESTEKLEMELİ

Türk Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri tarafından düzenlenen iftar programlarına katılan Talip Geylan katıldığı programlarda eğitim camiasının problemlerine değindi ve bu sorunların çözülmesi için hükümete seslendi. Milli Eğitim Bakanlığının MEB personel alımında sözleşmeli öğretmen istihdamına tekrar başlamasının surda açılan bir gedik olarak nitelendiren Talip Geylan “Sözleşmelilikle surda açılan gediği kapatamazsak, hepimiz için tehlike uzakta değil” dedi. Eğer sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması ısrarlarına ve taleplerine rağmen sözleşmelilerin kadroya geçişinin başarılamaması durumunda ise tüm kamu çalışanlarını büyük bir tehlikenin beklediğini belirten Talip Geylan “Şayet başaramazsak, emin olun arkası gelecek. Bunun sonu iş güvencemizi kaybetmemize kadar gidebilir.” dedi.

DAHA ÖNCEDEN KADRO VERİLDİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan 2011 yılında seçimlerden önce tüm sözleşmelilerin kadroya alındığını hatırlatırken 2011 yılında sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasında Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in mücadelesinin büyük rol oynadığını ifade etti.

“2005 yılında 4/C statüsünde kısmi zamanlı geçici sözleşmeli öğreticiliği getirdiler. Türk Eğitim Sen olarak konuyu yargıya taşıdık. ‘Öğretmenlik tam zamanlı yapılması gereken bir uzmanlık mesleğidir’ diyen yargı, kısmi zamanlı geçici sözleşmeli öğreticiliği iptal etti. Bunun üzerine Hükümet bu öğretmenleri 4/B statüsüne geçirdi. Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli öğretmenliğin iptali için de dava açtık, onlarca eylem ve basın açıklamasıyla sözleşmeli öğretmenliği protesto ettik.”

açıklamasında bulunan Talip Geylan 2011 yılı genel seçimleri öncesinde MHP ve CHP’nin Türk Eğitim-Sen tarafından oluşturulan kamuoyu sonucunda sözleşmeli memur istihdamını kaldıracakları yönünde taahhütte bulunduğunu arkasından da iktidarın tüm sözleşmelileri kadroya geçirdiğini belirtti. Aynı iktidarın 2016 yılında tekrar sözleşmeli öğretmenliği hayata geçirdiğini söyleyen Talip Geylan bir de yanına mülakatı eklediklerini belirterek yapılanın yanlış olduğunu ifade etti ve eleştirilerde bulundu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN EŞ DURUMU

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl sözleşmeli, 2 yıl kadrolu çalıştıktan sonra tayin isteyebiliyor. Yani sözleşmeli öğretmenler eş durumu ya da sağlık özrü tayin hakkı isteyemiyor ve tam 6 yıl çakılı çalışıyor. Dolayısıyla tıpkı daha önceden olduğu gibi yine etkili duruş ortaya koymamız lazım.” açıklamasında bulunan Talip Geylan “Kamu çalışanları bu kampanyaya destek olursa, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasını geri püskürtebiliriz. Şayet başaramazsak, emin olun arkası gelecek. Bunun sonu iş güvencemizi kaybetmemize kadar gidebilir.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

6 yorum

    • Bahceli bey in aslında söz söylemesi gereken alan eğitim olmalı her ne hikmetse bu konuyu teğet bile geçmiyor.

  1. Tayin için yapılan evliliklerle, yıllarca geçmişi olan ve çocuklu evlilikleri aynı keseye koyan böylesi bir yaklaşım kültürümüzün temeli olan aile kurumumuzu derinden sarsmaktadır. Bunca zorlu sınavları aşarak kazandık bu hakkı. Niçin ağır maddi ve manevi bedeller ödemek zorunda bırakılıyoruz? Memlekete nitelikli gençler yetiştirelim derken kendi çocuklarımızın hayatları elimizden kayıp gidiyor !

  2. Aldığım maaşın yarısı uçak masraflarına gidiyor, 4 sene daha böyle gidecek tayin durumu olmazsaa, bu nasıl sistem anlamış değilim, sen okadar yıl oku çaba sarfet , öğretmen ol son sonra seni hiç yerine koysunlar, bu nasıl adalet, yeni nesili ben böyle mi yetiştireceğim, kolaysa ey devlet büyükleri siz çalışmayında görelim, seçimde bana verilen hakkı çok güzel kullanacağım

  3. Destek vermeliyiz ki hakkımız yenmesin. Eşler birbirinden ayrı, aile kavrami diye bir şey kalmadı. Kimse sesimize kulak vermiyor. Demek ki çok onemsenmiyoruz…

  4. Bu seçim döneminde bir çok kişinin olmasını hayal bile edemediği güzel şeyler oluyor sozlesmeli öğretmene gelince tık yok ne es ve Özür taini ne de kadro. Haklarımız, için mücadele veren başta Türk Eğitimsen olmak üzere diger sendikalara sonsuz teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM