Sözleşmeli öğretmenlere kısıtlama yapılmadan eş durumu hakkı verilmeli

Türk Eğitim-Sen sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği için Milli Eğitim Bakanlığına başvurdu. Sendika sözleşmeli öğretmenlere uygulanan kısıtlamalı eş durumunun kaldırılması gerektiğini de belirtti.

Sözleşmeli öğretmenlere kısıtlama yapılmadan eş durumu hakkı verilmeli

Sözleşmeli öğretmenlere kısıtlama yapılmadan eş durumu hakkı verilmeli

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ikisi de sözleşmeli olan karı koca öğretmenlere eş durumu hakkı verildiği Türk Eğitim-Sen tarafından hatırlatıldı ve kısıtlama olmadan eş özrü olan tüm sözleşmeli öğretmenlerin bu haktan yararlanması gerektiği vurgulandı.

TÜM SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE EŞ DURUMU VERİLMELİ

“Milli Eğitim Bakanlığı’nca sözleşmeli öğretmenlere aile birliğine bağlı atanma hakkının verilmesi kamuoyunda olumlu karşılanmış; ancak, yeterli bulunmamıştır” açıklamasında bulunan Türk Eğitim-Sen devamında “Aile birliği mazeretine bağlı atanma hakkının kısıtlanarak verilmesiyle sözleşmeli öğretmenler arasında ayrım yapılmış, eşitlik ilkesi de ihlal edilmiştir.” ifadelerine yer verdi. Eş özrü olan tüm sözleşmeli öğretmenlerin aile birliğinin sağlanması için özür grubundan yararlanması gerektiği belirtilirken TC Anayasasının 41.maddesi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 16. maddesi, Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmenin 10. maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “Özel ve aile hayatına saygı” başlıklı bölümün 8.maddesi Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen yazıda hatırlatıldı.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği ile ilgili MEB’e gönderilen yazı;

Türk Eğitim-Sen Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı istedi
Sözleşmeli öğretmenlere eş durumu

Devamı;

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu mağduriyeti
Eş durumu mağduriyeti

İL İÇİ AİLE BİRLİĞİ DE SAĞLANMALIDIR

Türk Eğitim-Sen il içinde de sözleşmeli öğretmenlere eş durumu hakkı verilmesini istedi. Sendika konuyla ilgili Erzurum’dan bir örnekle somutlaştırdı. “Örneğin, Erzurum il merkezine bağlı bir köyde çalışan sözleşmeli öğretmenin eşinin Erzurum ili Hınıs ilçesinde çalıştığı düşünüldüğünde arada ki yaklaşık 200 km’lik mesafe aile birliğini sağlamaya engel teşkil etmekte, bu öğretmenlerimiz zor şartlar altında çalışarak aile birlikteliğini sağlamaya çalışmaktadır.” örneği verilirken sözleşmeli öğretmelere il içerisinde aile birlikteliğine bağlı  yer değiştirme hakkı verilerek bu tür mağduriyetlerinde önlenmesinin gerekmekte olduğu vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim