Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği sağlanarak mağduriyet önlenmeli

AES Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlerin aile bütünlüğüne değindi.

Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği sağlanarak mağduriyet önlenmeli

Sözleşmeli öğretmenlerin aile birliği sağlanarak mağduriyet önlenmeli

Öğretmenlerin Ağustos dönemi özür grubuna bağlı yer değiştirme işlemleri MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan öğretmen atama takvimi kapsamında 5 Ağustos 2019 günü birinci aşama başvurularının alınması ile birlikte başlıyor. Sözleşmeli öğretmenlerin de bu atama döneminde eş durumu tayini isteyebilmeleri için MEB’in kılavuzda düzenleme yapması gerekiyor. Konuyla ilgili Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici açıklama yaptı.

ÖĞRETİCİ; 31 EKİM TARİHİ BAZ ALINMALI

Mehmet Alper Öğretici yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen torba yasada sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının 4+2 yıldan 3+1 yıla düşürülmesi düzenlemesine dikkat çekerken bu düzenleme sonrası 2016 yılında atanan sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu yapabilmesi için özür grubu atamalarında baz alınan tarihin 30 Eylül yerine 31 Ekim olması gerektiğini vurguladı.

AES Başkanı Öğretici’nin yaptığı açıklama;

“Sözleşmeli öğretmenler için 3+1’i de içeren torba yasa mecliste kabul edilmişti. Ancak mevcut durumda 2016 yılında göreve başlayan sözleşmeli öğretmenler Ağustos ayında yapılacak olan özür grubu atamalarına başvuramayacaklardır. MEB hizmet süresi hesabında 31 Ekim tarihini baz alarak bu öğretmenlerin yaz döneminde aile birliğini sağlamalıdır.”

DENENDİ VE BAŞARISIZ OLDU

Sözleşmeli öğretmen istihdam modeline her zaman karşı olduklarına değinen Öğretici, “Her zaman ifade ettiğimiz gibi sözleşmeli öğretmenlik sistemi aileleri parçalayan, öğretmenler odasında ayrım ortaya koyan, daha önce denenmiş ve başarısız olmuş bir sistemdir. Bu nedenle teşvik ile birlikte adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi hayata geçirilerek sözleşmeli statü tamamen kaldırılmalı, bu yasalaşana kadar da bu öğretmenlerimizin aile birlikleri sağlanmalıdır…” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM