Sözleşmeli öğretmenlerin hazırlık ödeneğinde prim kesintisi yapılmamalı

Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlerin hazırlık ödeneğinde yapılan kesintiye dikkat çekti ve bu kesintinin yapılmamasını talep etti.

Sözleşmeli öğretmenlerin hazırlık ödeneğinde prim kesintisi yapılmamalı

Sözleşmeli öğretmenlerin hazırlık ödeneğinde prim kesintisi yapılmamalı

“Sözleşmeli öğretmenlerin hazırlık ödeneğinden prim kesintisi yapılmamalıdır” açıklamasında bulunan Eğitim Bir-Sen, Millî Eğitim Bakanlığı’na ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na başvuru yaparak kadrolu öğretmenlerde hazırlık ödeneğinin ödendiği gibi kesinti yapılmadan sözleşmeli öğretmenlere de ödenmesinin talep edildiği belirtildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERDE YAPILAN KESİNTİ

Milli Eğitim Bakanlığında kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler arasında yaşanan mali farklardan birisi de hazırlık ödeneği ödemelerinde ortaya çıkmaktadır. Kadrolu öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneğinde sadece damga vergisi alınarak çok cüzi bir kesintiye gidilirken sözleşmeli öğretmenlerde prim kesintisi yapılmakta ve hazırlık ödeneği kadrolu öğretmenlere göre eksik yatmaktadır.

EĞİTİM BİR-SEN’DEN KESİNTİ OLMASIN TALEBİ

Milli Eğitim Bakanlığına Eğitim Bir-Sen tarafından yazılan resmi yazı;

Sözleşmeli öğretmenlere ödenen hazırlık ödeneği kesintisi
Hazırlık ödeneği kesintisi

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada;

“Sözleşmeli öğretmenlere ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneği, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 80. maddesinin birinci fıkrası gereği prime esas kazanca dâhil edilerek sosyal güvenlik prim kesintisine tabi tutulurken, kadrolu öğretmenlerden söz konusu kesinti yapılmamaktadır. Bu durum, aynı kurumda aynı şartlarda aynı işi yapan kamu görevlileri arasında, salt istihdam statülerindeki farklılık nedeniyle ücret farklılıklarına yol açmakta; kurum içi çalışma barışını bozmaktadır.”

ifadelerine yer verilirken sözleşmeli öğretmenlere de hazırlık ödeneğinin kesintisiz ödenmesi istendi. Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenlere ödenen öğretim yılına hazırlık ödeneğinin, 5510 sayılı Kanun’un 80. maddesi kapsamında prime esas kazanca dâhil edilmemesi için düzenleme yapılmasını talep etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. gazete ogretmenlere deger verilmiyor yazmis.ayakta uyuyolar.hic bir hukumet ogretmelere deger vermefigi gibi idareci ve ogretmenleri ogrenci ve velilerin usagi haline getirdiler.alo 147 lilerle ogretmenleri cok rencide ettiler.isin ilginc yani milli egitimi mahveden mustesar odullendirilerek rektor yapildi.yaziklar olsun.bu milli egiyi hayatta duzelmez maalesef

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim