Sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışıyoruz

Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada sözleşmeli öğretmenlik istihdamı ile ilgili yönetmelik maddelerinden bazılarının yürütmesinin durdurulduğu belirtildi.

Sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışıyoruz

Sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışıyoruz

Eğitim-İş açıklamasında sözleşmeli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi için hukuki süreçlerin sürdürüldüğünü vurgularken sözleşmeli öğretmenlerin tüm mağduriyetlerinin giderilmesi için sonuna kadar bu hukuki süreci sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz açıklamasında bulunuldu.

DANIŞTAY’DAN YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI

Eğitim-İş tarafından sözleşmeli öğretmen istihdamı ile ilgili yönetmeliğin birçok maddesinin yargıya taşındığı hatırlatıldı. “Sendikamızca açılan davada Danıştay 12. Dairesince daha önce Sözlü Sınav Komisyonunun Oluşumu başlıklı 9. maddesinin yürütmesi durdurulmuştu.  Hukuka aykırı diğer hükümler bakımından ise yürütmenin durdurulması talebimizin reddi üzerine İdari Dava Daireleri Kuruluna itirazda etmiştik. Danıştay İDDK söze konu itirazımız üzerine Yönetmeliğin 11.maddesinde yer alan sözlü sınav uygulamasının bilgi ölçmeye yönelik şekilde hususlara yer vermediğinden yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.” ifadesine yer verilen sendika açıklamasında sözleşmeli öğretmenlerin norm kadro gerekçesiyle görevlerine son verilmesi uygulamasının da ortadan kaldırılmış olduğu belirtildi.

SONUNA KADAR HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDECEK

Sendika tarafından açılan davada kadrolu öğretmenliğin esas olması gerektiğinin istendiği açıklanırken sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu, mazerete bağlı yer değiştirmeleri taleplerinin gerçekleşmedi belirtilirken “Ancak sözleşmeli öğretmenler için tüm mağduriyetlerinin giderilmesi için sonuna kadar bu hukuki süreci sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz.” ifadesine yer verildi. “Sözleşmeli öğretmenlerimize bu kararda olduğu gibi bundan sonrada müjdeli haberler vermeye devam edeceğiz.” açıklaması yapan Eğitim-İş merkez yönetim kurulu “Bakanlığın da bu karardan ders çıkarmasını umarak sözlü sınav uygulamasından vaçgeçmesini, kariyeri, liyakatı esas alacak ve kadro güvenceli bir sistemin hayata geçirilmesi konusunda adım atmaya davet ediyoruz.” açıklamasına yer verdi.

Danıştay tarafından sözleşmeli öğretmenler ile ilgili verilen yürütmenin durdurulması kararı TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM