Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı öğretmenlere teşvik ücreti verilmelidir

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmen istihdam modelinden vazgeçilmesi gerektiğini vurgularken Bakanlığın öğretmen tutabilmesi için teşvik uygulamasını hayata geçirmesi gerektiğini belirtti.

Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı öğretmenlere teşvik ücreti verilmelidir

Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı öğretmenlere teşvik ücreti verilmelidir

Milli Eğitim Bakanlığının yıllar önce sözleşmeli öğretmenlik istihdam modelini getirdiğini hatırlatan Ali Yalçın Eğitim Bir-Sen tarafından verilen mücadele sonrasında 2011 yılında sözleşmeli öğretmenliğin kaldırıldığını açıkladı. 668 sayılı KHK ile MEB’in tekrar sözleşmeli öğretmenlik getirdiğini ifade eden Ali Yalçın “farklı istihdam modellerinden vazgeçilmelidir” açıklamasında bulundu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK KALDIRILMALI

Şanlıurfa ve Adıyaman Eğitim Bir-Sen Şubeleri tarafından düzenlenen programda konuşma yapan Eğitim-Bir Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 2011 yılında kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik istihdamının tekrar getirilmesine anlam veremediklerini, bünyesinde birçok sorun barındıran sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması gerekiğini istediklerini yineledi.

ÖĞRETMENLERE TEŞVİK ÖDENMELİ

2017 yılında ataması gerçekleşen 21 bin 492 sözleşmeli öğretmenin yüzde 90’ından fazlasının Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine atandığını açıklayan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmen atamalarının öğretmen ihtiyacının fazla olduğu illere yapıldığını belirtti. Zorunlu hizmet uygulaması, sözleşmeli öğretmenlik istihdamı politikalarından MEB’in istenilen sonucu alamadığının altını çizen EBS Genel Başkanı Yalçın, bu uygulamaların beraberinde yeni sorunlar da getirdiğini söyledi.

Farklı istihdam modellerinden vazgeçilmelidir. Bakanlık, öğretmenler arasında fark oluşturan ve öğretmenlerin özlük haklarında sorunlara neden olan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması yerine, dezavantajlı bölgelerde çalışacak öğretmenleri teşvik edecek mekanizmalar geliştirilmelidir” açıklamasında bulunan Ali Yalçın zorunlu hizmet bölgelerinde, öğretmen tutulamayan bölgelerde görev yapan öğretmenler için zorunlu tazminat, ek teşvik politikalarının hayata geçirilmesini istedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM