Sözleşmeli öğretmenlik öğretmenliğin itibarını zedeliyor, kaldırılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlere kadro verilmesi için çağrıda bulundu, sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istedi.

Sözleşmeli öğretmenlik öğretmenliğin itibarını zedeliyor, kaldırılmalıdır

Sözleşmeli öğretmenlik öğretmenliğin itibarını zedeliyor, kaldırılmalıdır

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen  Genel Başkanı Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenleri ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenliğin öğretmenlik mesleğinin itibarını zedeleyen ve zarar veren bir uygulama olduğunun altını çizdi ve sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasını istedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE KADRO TALEBİ

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılması için Millî Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesini isterken, sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması sürecinin zor olması durumunda ise ilk etapta 6 yıllık sürenin kısaltılması adımının atılmasını talep etti.

EŞİ İLE İŞİ ARASINDA TERCİH OLAMAZ

“Sözleşmelilik, öğretmenin eşinden/çocuklarından ayrı olması nedeniyle iç huzurunun da iş huzurunun da olmadığı bir uygulamadır” açıklamasında bulunan Ali Yalçın öğretmenlerin işi ile eşi arasında tercihe zorlanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı. “Sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme kısıtlamaları bir an evvel sona erdirilmeli, sözleşmeli öğretmenlere kadro zaman alacaksa ilk adım olarak öncelikle 6 yıl şartı esnetilmelidir” açıklaması yapan Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Yalçın, “Sözleşmeli öğretmenlik, anayasal hakları sınırlıyor, aile bütünlüğünü bozuyor; eşleri, çocukları anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakıyor. Öğretmenlerimiz ‘zorunlu hasret’ yükümlülüğünden; eğitim sistemi, yaşanan sorunlar nedeniyle ‘sözleşmeli öğretmen’ yükünden kurtulmalıdır. Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması konusundaki haklı taleplerimize ve kararlı çabalarımıza olumlu cevap verilmesi için yeteri kadar gerekçenin oluştuğu kabul edilmelidir. Bu konuda adım atmak, bazı gerekçelerle erteleniyor olabilir.” dedi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR GRUBU MAĞDURİYETİ

“Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasındaki özlük ve atama hakları kaynaklı var olan makas kapatılmalı ve yaşanan tenakuzun da bir an önce önüne geçilmelidir.” ifadesini kullanan Ali Yalçın sözleşmeli öğretmenlere kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi özür grubundan yer değiştirme haklarının da verilmesini MEB’den talep ettiklerini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim