Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik kaldırılsın atamalar kadrolu olsun

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi yaptığı açıklamada sendikalarının sadece kadrolu istihdamı desteklediğini vurguladı.

Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik kaldırılsın atamalar kadrolu olsun

Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik kaldırılsın atamalar kadrolu olsun

Eğitim Bir-Sen tarafından kadrolu öğretmen istihdamına yönelik açıklamalar sürüyor. Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi yaptığı açıklamada sözleşmeli ve ücretli öğretmen alımına karşı olduklarını yineledi.

ALIMLAR KADROLU OLSUN

Öğretmen istihdamı sözleşmeli ve ücretli olmamalı, atamalar kadrolu yapılmalıdır” açıklamasında bulunulurken Latif Selvi yaptığı açıklamada “Nitelikli öğretmen sorunumuz yok. Öğretmenlerin niteliklerini daha da artırmaya dönük taleplerini karşılayacak, kolaylaştıracak, özendirecek, ödüllendirecek mekanizmalara, sistemlere ve mevzuata ihtiyacımız var. Önceliğimiz öğretmen açığı sorununa kalıcı çözüm bulmak olmalı; sözleşmeli ve ücretli istihdama son verilerek atamalar kadrolu yapılmalıdır” dedi.

130 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Eğitim Bir-Sen Ankara 6 No’lu şubenin toplantısında konuşan Latif Selvi OECD ortalamalarında öğretmen başına düşen öğrenci sayısı üzerinden bakıldığında, Türkiye’nin öğretmen açığının yaklaşık 130 bin olduğunu açıklarken her geçen yıl artan öğretmen adayı sayısının yakın gelecekte bir milyona ulaşacağını belirtti.

YETERLİ ATAMA YAPILMIYOR

Sistemin öğretmen ihtiyacı ile sisteme yönelik öğretmen arzının aynı anda büyümesinin başlı başına bir sorun olduğuna dikkat çeken Selvi, “İhtiyaç olmasına rağmen yeterli atama yapılmıyor; yeterli aday bulunduğu hâlde atama yapılıp ihtiyaç karşılanmıyor. Bu durum ‘önce eğitim’ iradesiyle çelişiyor. Hem ihtiyacı azaltmak hem de arz havuzunda taşmayı engellemek için birkaç yıl sürecek şekilde her yıl yaklaşık 50 bin öğretmen ataması yapmaya devam etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. sarı sendika olmasaydı sözleşmelilik ücretlilik diye bir şey olmazdı.

  2. 13yildir ucretli ogretmenlik yapıyorum.başvuru sayısı kontenjan sayısını geçmediği halde mülakat a bile cagrilmadim.yaslarimiz 40 a yaklaştı.benim gibi olanların emekleri bu ucretli ogretmen atamasinda maduriyet yaşadık.lütfen birileri sesimizi duysun sesimize ses olsun.bizde 80 aldık aldığımız puanlarla atanamadik çünkü fizik öğretmeni alımı ya hiç olmadı yada kontenjan sayısı 50 kişi 100kisiyi gecmiyordu.biz 80 alıp atanamazken sınıf öğretmenleri okulöncesi öğretmenleri 50 puan 60 puanlarla atandı.buda bize yapılan En buyuk haksızlıktı.

  3. Sayın sendika , yetkili sendika sizsiniz niye çalışma yapıyorsunuz da sadece gündem olusturmak için konuşuyorsunuz?!!

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM