Talip Geylan; MEB’de tek kriter liyakat olmalı ve adaletli olunmalı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Geylan açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığında en önemli hususun liyakat ve adalet olması gerektiğini belirtti.

Talip Geylan; MEB’de tek kriter liyakat olmalı ve adaletli olunmalı

Talip Geylan; MEB’de tek kriter liyakat olmalı ve adaletli olunmalı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan Milli Eğitim Bakanlığında kriter olarak liyakatin merkeze alınması gerektiğini belirtirken adaletli davranılmasının önemine dikkat çekti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un okul yöneticilerine yönelik yaptığı konuşmayı hatırlatan Talip Geylan açıklamasında “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okul müdürlerine ‘Öğretmenler sizi takım lideri olarak görmeli. Çocuklar size emanet, öğretmenler de size emanet’ şeklinde hitap etti. Lakin; meslektaşının hakkını gasp ederek, mülakat çeteleri marifetiyle ve sadece ‘yandaş’ sıfatıyla makamları işgal edenler, makam için şahsiyetleri un ufak edilenler nasıl saygınlık uyandıracak, nasıl takım lideri olarak görülecek?” ifadelerine yer verdi.

İLK DÜĞME YÖNETİCİ ATAMA SİSTEMİDİR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan MEB’de ilk iliklenmesi gereken düğmenin yönetici atama sistemi olduğunu vurguladı. “Tek kriter, liyakat ve adalet olmalı” açıklamasını yineleyen Geylan açıklamasında;

“Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk Ankara’da okul müdürlerine hitap ederken ‘Gerçek yetki şahsiyettir. Siz, öğretmenler odasında saygınlık uyandırdığınızda, inanın bütün okul size saygı duyacaktır. Öğretmenler sizi takımın lideri olarak görmeli. Çocuklar size emanet, öğretmenler de size emanet’ diye seslenmiş. Kesinlikle çok doğru söylemiş. Lakin; meslektaşının hakkını gasp ederek, mülakat çeteleri marifetiyle ve sadece ‘yandaş’ sıfatıyla makamları işgal edenler, makam için şahsiyetleri un ufak edilenler nasıl saygınlık uyandıracak, nasıl takım lideri olarak görülecek? Bence işe buradan başlanmalı. Yıllardır diyoruz; ilk düğme, adil yönetici atama sisteminin ihdas edilmesidir. Tek kriter liyakat ve adalet olmalıdır.”

ifadelerine yer verirken kamuda liyakatsizlik olduğuna dikkat çekti.

LİYAKATSİZLİK TAVAN YAPTI

Kamuda liyakatsizliğin tavan yaptığını belirten Talip Geylan eğitim alanının da bundan olumsuz olarak etkilendiğini söyledi. “Kariyer ve liyakati görmezden gelen, ehil insanlar yerine torpillileri iş başına getirmekte beis görmeyen, leke bulaşmış yönetici atama sisteminin ivedilikle değiştirilmesi gerekmektedir” açıklamasını yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı, “Bu sistemle Türkiye hak ve adalet çizgisinden hızla uzaklaşıyor, yandaşlar hiç hak etmedikleri halde makamlara getiriliyor. Yapılması gereken, yönetici atamalarında mülakatı kaldırıp, sadece yazılı sınavın esas alındığı bir sistem ihdas edilmesidir. Bu yapılmadığı taktirde daha çok kul hakka yenilecek, okullar beceriksiz yöneticilerin elinde heba edilecektir, eğitim sistemimiz daha da geriye gidecektir.” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM

Bu Vücut Benim