Talip Geylan; yeni Milli Eğitim Bakanını zor bir süreç bekliyor

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı görevine gelecek kişiden eğitim çalışanlarının beklentilerini belirtti.

Talip Geylan; yeni Milli Eğitim Bakanını zor bir süreç bekliyor

Talip Geylan; yeni Milli Eğitim Bakanını zor bir süreç bekliyor

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yarın açıklanacak kabine ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturacak kişiyi zor bir sürecin beklediğine dikkat çekti. MEB personel camiasının yeni bakandan beklentilerini, MEB’deki sorunların çözümü için atılması gereken gerekli adımları sıralayan Genel Başkan Talip Geylan önemli açıklamalarda bulundu.

YENİ BAKANIN ÇÖZMESİ GEREKEN SORUNLAR

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan yeni kabinin belirlenmesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanı olacak kişinin atanamayan öğretmenlerden yönetici atama sistemine, öğretmen atamalarından sözleşmeli öğretmenlik istihdam modeline kadar bir çok sorunla ilgilenmesi gerekeceğini belirtti. Yeni gelecek olan Bakanın düzene ayak uydurması halinde sorunlara çözüm bulmaktan uzak olacağını açıklayan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı MEB’deki sorunları sıraladı.

Talip Geylan tarafından belirtilen başlıca sorunlar,

 • Atanamayan öğretmenler,
 • İki aydır yapılmayan öğretmen ataması,
 • Sözleşmeli öğretmenlik,
 • Yönetici atama sıkıntıları,
 • Proje okulları,
 • Alan değişikliği,
 • Teftiş sistemindeki sıkıntılar,
 • Lise yerleştirmeleri,
 • Derslik açığı,
 • Müfredat tartışmaları,
 • Yandaş kadrolaşma

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın yeni Milli Eğitim Bakanı ile ilgili yaptığı açıklama;

Yarın Kabine açıklanıyor. Yeni Milli Eğitim Bakanı da belli olacak. Atanamayan öğretmenler, mülakatları bittiği halde iki aydır yapılmayan öğretmen atamaları, sözleşmeli öğretmenlik, yönetici atama sıkıntıları, proje okulları, alan değişikliği, teftiş sistemindeki sıkıntılar, lise yerleştirmeleri, derslik açığı, müfredat tartışmaları, yandaş kadrolaşma vb. gibi gündemdeki acil konular yeni Bakanı bekliyor. Yani yeni Bakanı zor bir süreç bekliyor. Tabii ki, yeni gelen aynı tas aynı hamam kurulu düzeni devam ettirecekse işi kolay; yok mevcut düzeni değiştirme iradesini gösterecekse o zaman işi biraz zor olacak. Öncelikle MEB’deki ayrımcılık ve ötekileştirmeyi bitirmek, MEB teşkilatlarını sendika/cemiyet/vakıf görünümlü çetelerden temizlemek kolay olmayacak, en başta “mahalleden” direnç görecek. MEB teşkilatlarını siparişle atanan liyakatsiz sıfatlı beceriksiz yöneticilerden temizleyerek, kurumlarımızı bilgi ve birikimleriyle makamı hak eden ehil yöneticilere emanet etmek kolay olmayacak tabii ki.. Eğitim çalışanlarıyla barışmak, “ben yaptım oldu” anlayışını tedavülden kaldırarak, istişareye dayalı yönetim anlayışını hakim kılmak da çok kolay bir süreç olmayacak. İdeolojik saplantılardan arınıp, eğitimin mevcut sorunlarına samimiyetle eğilmek, ülke gerçeklerinin doğurduğu ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim hayatına yön tayin etmek “müesses nizamı” rahatsız edecek tabii ki.. Yılların biriktirdiği bir tecrübenin sonucu olarak, başta öğretmenler olmak üzere eğitim çalışanlarında oluşan güvensizliği ortadan kaldıracak ehil ve samimi bir yaklaşımı inşa etmek hiç kolay olmayacak. Ama bilinsin ki; yukarıda ifade ettiğimiz şekilde ZOR OLANI tercih edecek ahlaklı bir iradeye şahit olursak, ZOR İŞİ KOLAY KILMAK için, samimiyetle gayret ve destek göstereceğimizi ifade ediyoruz. Bizim ilkemiz, önce ülkemizdir. Rabbim, ülkemiz için hayırlı olanı nasip etsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Dikkat ederseniz eğitim dışında her şey sorun sendikanın gözünde.Bi de eğitmle ilğili sorunlanı gündeme getirseydiniz.Hep para,makam,mevki…

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM

Beyaz Yunus