Talip Geylan; yönetici atama sözlü sınavlarında sendika temsilcileri olsun

MEB yönetici atama sözlü sınavları ile ilgili bir öneri geldi. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan yönetici görevlendirme sözlü sınav komisyonlarında sendika temsilcilerinin yer almasını istedi.

Talip Geylan; yönetici atama sözlü sınavlarında sendika temsilcileri olsun

Talip Geylan; yönetici atama sözlü sınavlarında sendika temsilcileri olsun

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan tarafından yönetici görevlendirmeleri ile ilgili yapılan basın açıklamasında “GEÇMİŞ DÖNEMLERDE MÜLAKAT KOMİSYONLARINDA YAŞANAN USULSÜZLÜKLERİ UNUTMADIK!” vurgusu yapıldı. Yönetici görevlendirmelerde adayların girecekleri sözlü mülakatlarda etkin rol oynayacak olan sözlü sınav komisyonları için öneride de bulunan Talip Geylan müdür ve müdür yardımcılarının görevlendirilmesinde çok önemli bir role sahip olan komisyonlarda sendika temsilcisi yer almasını istedi.

NİTELİKSİZ, YANDAŞLIĞI BAZ ALAN KOMİSYONLAR

Geçtiğimiz yıllarda yapılan yönetici atamalarında sözlü mülakat komisyonlarının yandaşlığı baz alarak hareket ettiğine değinen Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan “Yönetici görevlendirmelerinde torpil listeleri elden ele dolaşmış, komisyon üyelerinden hazır listelerin onaylanması istenmiş, itiraz eden komisyon üyeleri istifaya zorlanmış, insanlar fişlenmişti.” dedi. Yönetici atamalarda görevli olan komisyonun şeffaf, güvenilir olmaması eğitim için büyük olumsuzluk taşımaktadır açıklamasında bulunan Talip Geylan “Niteliksiz, bilgi ve birikimden yoksun, yandaşlığı esas alan komisyon üyeleri, çeşitli saiklerle verdikleri hakkaniyetten uzak sözlü sınav puanları ile eğitimde deprem etkisi yaratmıştır.” dedi.

TÜRK EĞİTİM-SEN SÖZLÜ SINAVLARA KARŞIDIR

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı açıklamasında sendikalarının tüm sözlü sınavlara karşı olduğunu hatırlatırken “Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve MEB yetkilileri çok titiz davranmalıdır. Sendikamız, gerek yönetici görevlendirmelerinde gerek öğretmen atamalarında gerekse memur alımlarında sözlü sınava tamamen karşıdır. Yönetici görevlendirmelerinin sadece yazılı sınav puanları dikkate alınarak yapılmasını istiyoruz. ” açıklamasında bulundu.

KOMİSYONLARDA SENDİKA TEMSİLCİSİ YER ALSIN

Genel Başkan Talip Geylan sözlü sınav komisyonlarında görev yapacak kişilerin yöneticilerin kariyer ve liyakat ilkesi gereğince işinin ehli olan görevini layıkıyla yerine getirebilecek kişiler arasından adaletli ve özenli bir şekilde seçilmesini istediklerini belirtirken “Sözlü sınav komisyonlarında gözlemci olarak Türkiye genelinde en çok üye kaydetmiş iki sendikanın temsilcilerine yer verilmesi için tüm illerin uyarılması gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM