Talip Geylan’dan öğle arası nöbet görevi hakkında önemli açıklama

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan öğle arasında öğretmenlere verilen nöbet görevleri için açıklama yaptı ve bu konuda okul yönetimleri tarafından gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

Talip Geylan’dan öğle arası nöbet görevi hakkında önemli açıklama

Talip Geylan’dan öğle arası nöbet görevi hakkında önemli açıklama

Öğretmenlere öğle arası nöbet görevi verilmesi konusunda yaşanan sorunları sık sık gündeme getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının nöbet görevi konusunda yayınladığı resmi yazıya değindi ve yazı kapsamında gerekli düzenleme yapmayan idarecilerin suç işleyeceğini vurguladı.

ÖĞLE ARASI NÖBET GÖREVİ

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün 26.12.2018 tarihli 25010345 sayılı Nöbet Görevi konulu resmi yazısı tüm eğitim kurumlarına gönderilirken Bakanlık bu yazı ile birlikte öğle arasında öğretmenlerin kesintisiz nöbet tutamayacaklarına ve temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğine işaret ederek, okul idaresi tarafından öğle arası nöbet görevlerinin dönüşümlü yerine getirilmesi için gereken tedbirin alınması gerektiğini açıkladı.

İlgili nöbet görevi yazısı;

TALİP GEYLAN TEŞEKKÜR ETTİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmenlerimizin temel insani ihtiyaçlarını giderebilmelerine dahi engel teşkil eden öğle arası nöbetleri hususunda bir düzenleme yapılması talebini uzunca süredir gündeme taşıyor idik. Talebimize olumlu karşılık bulunamaması üzerine öğle arası nöbetlerin tutulmayacağına dair eylem kararı almıştık. Ancak son zamanlarda bazı illerde eylemimize iştirak eden üyelerimize soruşturma açılması ve hatta nöbet ücretlerinin kesilmesi üzerine Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk. Ve nihayetinde Sayın Bakan’ın talimatıyla MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bugün itibariyle taşra teşkilatına bir yazı yayınlayarak duruma müdahil oldu. Bu vesileyle konuya hassasiyetle yaklaşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Bakanlık bürokratlarına teşekkür ederiz

TALİP GEYLAN; SUÇ İŞLERLER, GEREKEN YAPILIR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan öğle arası nöbet görevi konusunda öğretmenlerin ve müdür yardımcılarının mağdur edilmemesi için sık sık MEB bürokratları ile görüştüklerini ve konunun çözülmesi için gereken adımların atılmasını istediklerini hatırlatırken, MEB’in yayınladığı bu yazı ile birlikte öğretmenler lehine bir düzenlemeye gidildiğini vurguladı.

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bugün itibariyle taşra teşkilatına bir genelge yayınlayarak, öğle arası nöbetlerinde öğretmenlerin temel insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ara verileceği, bu aralar nedeniyle nöbet görevinin fiilen ve tam olarak yerine getirilmemiş sayılamayacağını ve nöbet için öngörülen ücretin tam olarak ödeneceğini bildirmiştir. Bu yazıya rağmen farklı bir işlen yapan idareciler suç işleyecek ve gereği yapılacaktır. Teşekkür ediyoruz.

açıklamasında ifadelerine yer veren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı, öğle arası ve temel ihtiyaçların giderilmesi konusunda öğretmenlere gereken kolaylığı sağlamayan idarecilerin suç işleyeceklerini belirtti.

VALİLİKLERİN UYARILMASINI İSTEMİŞTİ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada ise sendikanın aldığı nöbet eylemine katılan üyelere yönelik soruşturma açıldığı bilgilerini almakta olduklarını ifade ederken MEB’e başvuruda bulunarak sendikal faaliyeti engelleme anlamına gelen bu tutumla ilgili olarak valiliklerin uyarılmasını istediklerini belirtmişti. Geylan o dönem yaptığı açıklamada “Kraldan çok kralcı olanları uyarıyoruz; Hiçkimse kendisini kanunlardan üstün görmesin. Türk Eğitim-Sen, çalışanların hukuku için her türlü demokratik ve hukuki mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.” ifadelerine yer vermişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM