Taşımalı okullarda nöbetçi öğretmenlere verilen angarya görevi

Türk Eğitim-Sen tarafından 12.03.2018 tarihinde alınan eylem kararında nöbetçi öğretmenlere taşıma kapsamında angarya görev verilemeyeceği açıklandı.

Taşımalı okullarda nöbetçi öğretmenlere verilen angarya görevi

Taşımalı okullarda nöbetçi öğretmenlere verilen angarya görevi

Türk Eğitim-Sen tarafından 12.03.2018 tarihinde “Nöbetçi öğretmenlere taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda yaptırılan taşımalı eğitimle ilgili angarya görevleri yerine getirmeme eylem kararı” alındı. Nöbetçi öğretmenlere verilen servis kontrolü, araç plakası ve sürücü kontrolü gibi görevler eylem kapsamına alındı.

TAŞIMALI EĞİTİM ANGARYA GÖREVLER

Taşımalı eğitim yapan okullarda nöbetçi öğretmenlere taşıma kapsamında verilen görevler uzun süredir tartışılmaya devam ederken Türk Eğitim-Sen bu konuyla ilgili eylem kararı aldı. 12.03.2018 tarihli 54 sayılı merkez yönetim kurulu kararınca sendika üyesi öğretmenlerin nöbet sırasında angarya çatısı altındaki görevleri yapmayacakları belirtildi.

Türk Eğitim-Sen nöbetçi öğretmen taşımalı öğrenciler ve angarya görev eylem kararı;

Taşımalı eğitim angarya görevi

Taşımalı eğitim kapsamında eğitim veren okullarda nöbetçi öğretmenlere ilgili yönetmelik hükümleri arasında bulunmayan ve yönetmelikte belirtilen nöbet görevinin başlama ve bitiş saatleri dışına çıkan aracın sürücüsünü, plakasını, aracı kontrol etme, öğrencileri indirme bindirme, servis gelene kadar öğrencilerin başında bekleme gibi görevler verilmektedir.

TÜRK EĞİTİM-SEN EYLEM KARARI

Sendika yönetim kurulu eylem kararında nöbetçi öğretmenlere verilen bu görevlerin görev tanımı dışında kaldığını belirterek bu görevlerin Anayasa’da belirtilen angarya yasağına aykırı olduğunu açıkladı. 2017-2018 eğitim öğretim yılı sonuna kadar geçerli olmak üzere alınan eylem kararında Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin istemeleri halinde bu görevleri yerine getirmeyecekleri belirtildi. Bunun için aşağıdaki dilekçe örneği ve yönetim kurulu kararı okul idaresine teslim edilmelidir.

Türk Eğitim-Sen taşımalı araçlarda nöbetçi öğretmenlere angarya görev verilemeyeceği eylem kararı TIKLAYIN

Öğretmenler tarafından okullara verilecek dilekçe örneği TIKLAYIN

Sendika tarafından alınan diğer eylem kararları;Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Sayın editörüm, bizim okulda öğretmenler yaz-kış servisinin koltuğunda bekleyen servis şoförünün ayağına kadar imza kağıdını götürüyor. Bu görevle ilgili mevzuatta bir şey bulamadım. Servis şoförü mü imzaya gelmeli yoksa öğretmenler imza atması için kağıdı servis şoförünün ayağına mı götürmeli?

    • Bu dediğiniz okuldan okula değişiyor. Bazı yerlerde servisçiler idareci odasına gelip atıyor. Bazı yerlerde öğretmenler servisçinin yanına gidiyor. Olması gereken nedir MEB’den bu konuda görüş alınmalı ancak öğretmen servis şoförünün ayağına gitmemeli.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM