TES; farklı branşlardaki öğretmenlerin maaş karşılıkları eşitlenmelidir

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazıda öğretmenlerin maaş karşılıklarına dikkat çekildi ve düzenleme yapılması istendi.

TES; farklı branşlardaki öğretmenlerin maaş karşılıkları eşitlenmelidir

TES; farklı branşlardaki öğretmenlerin maaş karşılıkları eşitlenmelidir

31.08.2018 tarihli 690 sayılı “Farklı Branşlarda Görev Yapan Öğretmenlerin Maaş Karşılığı Okutacakları Ders Saatlerinin Eşitlenmesi” konulu resmi yazı Milli Eğitim Bakanlığına gönderildi. Türk Eğitim-Sen ilgili yazıda 19. Milli Eğitim Bakanlığı Şurasını da hatırlatırken bu konudaki farklılığın ortadan kaldırılmasını istedi.

MAAŞ KARŞILIĞI FARKLILIKLAR

2014 yılında gerçekleşen MEB Şurasında alınan tavsiye kararlar içerisinde öğretmenlerin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatleri de yer almıştı.  19. Milli Eğitim Bakanlığı Şurası tavsiye kararları ek ders maddesi;

“Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saati olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır”

Türk Eğitim-Sen tarafından MEB’e gönderilen ilgili yazı;

Öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri ders saati
Öğretmenlerin maaş karşılığı

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında farklı branşlarda görev yapan öğretmenlerin maaş karşılığı okutacakları ders saatlerinde farklılıklar olduğunu hatırlatırken bu farklılıkların giderilmesinin öğretmenler tarafından yıllardır talep edildiğine dikkat çekildi. Bakanlık tarafından bu talebin yerine getirilmesi gerektiği açıklanırken, MEB’den 2018-2019 eğitim öğretim yılı başında düzenleme yapılması istendi.

SINIF VE BRANŞ FARKI

ogretmenlericin.com olarak bu farklılığı bir örnekle açıklayalım. Örneğin bir sınıf öğretmeni haftalık 30 saat derse girdiği halde haftalık 15 saat ek ders ücretinden yararlanabilirken bir branş öğretmeni haftalık 30 saat derse girdiğinde haftada 20 saat ek ders almaktadır. Sınıf öğretmeni ile branş öğretmeni 30 saat derse girmelerine karşın sınıf öğretmeninin maaş karşılığı girmesi gereken ek ders saatinin 18 saat, branş öğretmeninin 15 saat olmasından dolayı branş öğretmeni sınıf öğretmeninden haftalık 5 saat fazla ücret almaktadır. Maaş karşılığı girilmesi gereken ek ders saati farklılığının giderilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Sınıf öğretmeninin ek dersi garanti 18 saat, branşçıların çoğu ancak maaş karşılığı derse gireniliyor. Branşçılara da garanti ek ders verilsin o zaman. Ayrıca meslek lisesinde çalışan branşçılar mağdur durumda. 40 kişilik bir sınıfa atelyede 3 mrslek dersi öğretmemi giriyor ve öğtenciler bir işle meşgul olduğu için öğretmeni yormuyor. Branşçılar 40 kişilik sınıfa tek başına giriyor ve öğrenciler branşçıları daha çok yorıyor. Meslekçiler kafadan 20, 25 saat ek ders alırken branşçılar yine maaş karşılığına talim ediyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM