Türk Eğitim-Sen; haftada birden fazla tutulan nöbete ücret ödenmelidir

Türk Eğitim-Sen Milli Eğitim Bakanlığına yaptığı yazılı talep başvurusunda haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenler için her nöbete ücret talep edildi.

Türk Eğitim-Sen; haftada birden fazla tutulan nöbete ücret ödenmelidir

Türk Eğitim-Sen; haftada birden fazla tutulan nöbete ücret ödenmelidir

Haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenler için her bir nöbet görevine karşılık ek ders ücreti ödenmesi istenirken, ilgili mevzuatta da bu hususta düzenleme yapılması talep edildi. Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan yazılı açıklamada toplu sözleşme hükümlerine göre haftalık bir nöbet görevi olan öğretmene ek ders ücreti ödendiğine değinildi.

ÖĞRETMENLERİN NÖBET GÖREVİ

2016-2017 yıllarını kapsayan 3.dönem toplu sözleşme hükümlerine göre öğretmenler, müdür yardımcıları ve müdür yetkili öğretmenler fiili olarak verilen nöbet görevini yerine getirmeleri karşılığında 2016 yılında haftada 2 saat ek ders ücreti alırlarken, bu ücret 2017 yılında 3 saat, 2018 ve 2019 yıllarında da 3 saat olarak son toplu sözleşme metninde yer aldı.

3.Dönem toplu sözleşme hükmü;

Nöbet Ek Ders Ücreti

4.Dönem toplu sözleşme nöbet ek ders ücreti;

Nöbet Ücreti 4.Dönem
HER BİR NÖBET İÇİN ÜCRET ÖDENMELİDİR

Türk Eğitim-Sen tarafından 20.09.2017 tarihli 579 sayılı “Haftada Birden Çok Nöbet Görevi Verilmesi” konulu resmi yazı Milli Eğitim Bakanlığına gönderildi. İlgili yazıda haftada birden fazla nöbet görevi olan öğretmenlere her bir nöbet için ücret ödenmesi talep edilirken bu konuda ücret verilmemesi durumunda bunun angarya bir görev olacağı, anayasanın 18.maddesine göre de bu görevin uygun olmadığına işaret edildi.

Haftada birden fazla nöbet görevi

Sendikanın internet sitesinde açıklama içerisinde de haftada birden fazla nöbet tutan öğretmenin ek ders talep dilekçe örneği yer aldı. Türk Eğitim-Sen haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenlerin tuttukları nöbet görevi karşılığında ücret talep edebileceğini belirtirken kurumlarına örnek dilekçenin verilebileceği açıklandı.

Haftada birden fazla nöbet görevi verilen öğretmenler için ücret talep dilekçesi TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM