Türk Eğitim-Sen; İYEP görevlendirmelerinde gönüllülük esas alınsın

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen yazıda “İYEP KAPSAMINDAKİ GÖREVLENDİRMELER GÖNÜLLÜLÜK ESASINA GÖRE YAPILMALI” talebinde bulunuldu.

Türk Eğitim-Sen; İYEP görevlendirmelerinde gönüllülük esas alınsın

Türk Eğitim-Sen; İYEP görevlendirmelerinde gönüllülük esas alınsın

Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde İYEP uygulamasını belirli il ve ilçelerde pilot olarak başlatırken İYEP uygulaması sınıf öğretmenlerini memnun etmedi. MEB destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan branş öğretmenlerine ve idarecilere iki kat ek ders ve arttırımlı hizmet puanı öderken ilkokullarda yetiştirme programı pilot uygulamasında öğretmenlere ek ders dahi ödenmemektedir.

TES: İYEP GÖREVİNDE GÖNÜLLÜLÜK OLSUN

Türk Eğitim-Sen tarafından geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen resmi yazıda İYEP görevlisi öğretmenlere ücret ödenmemesinin kabul edilemeyeceği belirtilerek İYEP programında görev alan öğretmenler için ek ders ücreti talep edilmişti. Sendika tarafından 05.03.2018 tarihinde bakanlığa gönderilen diğer yazıda ise İYEP kapsamında öğretmenlere zorlama yapılmaması, görev verilmesinde gönüllülük esası olması istendi.

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yazılan resmi yazı;

İYEP öğretmen görevi

ZORUNLU OLMASININ YASAL DAYANAĞI YOK

Sendika tarafından yapılan açıklamada;

İYEP kapsamında ilkokullarda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarına ilkokul öğretmenlerinin re’sen görevlendirildikleri yönünde sendikamıza bilgiler ulaşmaktadır. Yapılan bu uygulamanın gönüllülük esasına bağlı olması gerekmekte iken, zorunlu tutulmasının herhangi bir yasal dayanağı bulunmamaktadır.

ifadelerine yer verilirken İYEP kapsamında ilkokullarda açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan ilkokul öğretmenlerine, ders saatleri dışında verilen görevlerin zorunlu tutulmasının yasal dayanağının bulunmamasından dolayı bu görevlerin gönüllülük esasına bağlı olarak verilmesi hususunda MEB’e talepte bulunuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM