Türk Eğitim-Sen mesai saatleri dışındaki angarya görevler için eylem kararı

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada öğretmenlere mesai saatleri dışında verilen angarya görevleri yerine getirmeme hakkında eylem kararı alındığı belirtildi.

Türk Eğitim-Sen mesai saatleri dışındaki angarya görevler için eylem kararı

Türk Eğitim-Sen mesai saatleri dışındaki angarya görevler için eylem kararı

Sendikanın 12.03.2018 tarihli ve 52 sayılı yönetim kurulu kararınca “Mesai saatleri dışındaki angarya görevleri yerine getirmeme eylem kararı” alındı. Bu karar gereğince Türk Eğitim-Sen üyeleri kendilerine ders saatleri dışında verilen görevleri yerine getirmeyebilecekler.

TÜRK EĞİTİM-SEN ANGARYA GÖREV EYLEM KARARI

Sendika tarafından yapılan açıklamada öğretmenlerin mesai saatlerinin ders süreleri ile sınırlı olduğu vurgulanırken, ders saatleri dışında öğretmenler için yapılan görevlendirmelerin gönüllülük esasına göre yapılması gerektiğinin altı çizildi. Çeşitli kurs, seminer, hizmet içi faaliyetlerin ya da projelerin ders dışı zamanlarda zorunlu olarak ve bu görevlere ücret ödenmeden angarya olarak verilmeye çalışıldığı belirtildi. Gönüllülükten uzak olan bu uygulamaların yasal dayanağının olmadığı Türk Eğitim-Sen tarafından açıklandı.

Türk Eğitim-Sen tarafından alınan eylem kararı;

Türk Eğitim-Sen eylem kararı

Mesai saatleri dışında öğretmenlere zorunlu görevler verilmesinin Anayasa’da yer alan angarya yasağına aykırı olduğu açıklanırken angarya yasağına aykırı şekilde öğretmenlere ders saatleri dışında bu tür faaliyetlerde görev verilmemesi istendi. Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin istemeleri halinde 2017-2018 eğitim öğretim yılı süresi sonuna kadar bu tür faaliyetlere katılmayabilecekleri açıklandı. Bunun için okullara aşağıdaki örnek dilekçenin verilmesi ve sendika tarafından alınan kararın örneğinin dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.

Türk Eğitim-Sen tarafından mesai saatleri dışında verilen angarya görevler için alınan eylem kararı TIKLAYINIZ

Mesai saatleri dışında öğretmenlere zorunlu olarak verilen angarya görevler için eylem kararı okula verilecek dilekçe örneği TIKLAYINIZ

Sendika tarafından alınan diğer eylem kararları;Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. aynı duyarlılığı psikolojik danışmanlar için göstermeyen türk eğitim sen’i samimi bulamıyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM