Türk Eğitim-Sen norm güncellemelerinde yapılan hataları hatırlattı

Türk Eğitim-Sen norm kadro veri güncellemelerinde sınıf/şube oluşturulurken öğretmenlerin mağdur edilmemesini istedi ve hata yapılmaması için MEB’in eğitim kurumlarına gerekli uyarılarda bulunmasını istedi.

Türk Eğitim-Sen norm güncellemelerinde yapılan hataları hatırlattı

Türk Eğitim-Sen norm güncellemelerinde yapılan hataları hatırlattı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018-2019 eğitim öğretim yılı norm güncelleme takvimi geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Norm güncelleme hususunda Türk Eğitim-Sen MEB’e bir yazı gönderdi ve norm kadro güncellemelerinde yapılan hataların tekrarlanmaması adına önerilerde bulundu.

NORM KADRO GİRİŞ İŞLEMLERİ

Eğitim kurumları tarafından norm kadro veri girişleri 15/10/2018 – 17/10/2018 tarihleri arasında, İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişleri 18/10/2018 – 21/10/2018 tarihleri arasında, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin norm güncelleme ve kontrolleri ise 22/10/2018 – 26/10/2018 tarihleri arasında yapılacak. MEB ise 2018-2019 eğitim öğretim yılı norm güncelleme işlemlerine 27/10/2018 – 09/11/2018  tarihleri arasında onay verecek.

Norm kadro güncelleme takvimi;

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Norm Kadro Güncelleme Takvimi
Norm güncelleme tarihleri

EN ÇOK YAPILAN HATALAR

Türk Eğitim-Sen norm kadroların güncellenmesinin öğretmenler açısından büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaparken norm kadro veri girişinde yapılacak bir yanlışlığın öğretmenleri olumsuz olarak etkilemesinin söz konusu olacağının altını çizdi. Norm güncelleme işlemlerinde okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin güncelleme sürecini takip etmesi ve hata yapmamaya özen gösterilmesi hususu Türk Eğitim-Sen tarafından belirtildi.

Norm kadro güncelleme işleminde en çok yapılan hataların yapılması için dikkat edilmesi gereken hususlar sendika tarafından belirtildi;

  • İlkokullarımızın fiziki imkanları zorlanarak oluşturulan dersliklerde açılacak olan tüm sınıflarda öğrenci ve sınıf sayısı ile ileride açılacak sınıflarda dikkate alınarak imkanlar dâhilinde 10’dan az 30’dan fazla olmamak şartıyla sınıf oluşturulması,
  • Ortaokullarımızın fiziki imkânları zorlanarak oluşturulan dersliklerde açılacak olan tüm sınıflarda öğrenci ve sınıf sayısı ile ileride açılacak sınıflarda dikkate alınarak 30’dan fazla olmamak şartıyla sınıf oluşturulması,
  • Bünyesinde ana sınıfı olan okullar ile ve anaokullarımızın fiziki imkânları zorlanarak öğrenci sayısı 10’dan az, 20’den fazla olmamak üzere oluşturulan dersliklerde sınıf oluşturulması,
  • Ara sınıfları birleştirerek öğrencilerin öğretmenlerinden ayrılmasına ve pedagojik olarak eğitime zarar verilmesine neden olunduğundan ara sınıflarda mücbir sebep olmadıkça sınıf birleştirme işlemi yapılmaması gerekmektedir.

Sendikanın MEB’e gönderdiği resmi yazının tamamı için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. sayın editörüm, ben de norm fazlası olacağım ekim’de. şehir dışında bir ilçede çalışıyorum. ilçe memdeki müdür “seni başka ilçeye göndereceğim, diyor. bu onun yetkisinde midir? benim ilçem dışındaki tüm ilçeler şehire daha uzak. ilçe dışına gönderme yetkisi kimdedir? buna nasıl itiraz edebilirim?

    mevzuatta bir şey bulamadım. çok teşekkür ederim.

    • Merhaba. Hocam norm fazlası olunca bunun aşamaları vardır. Bu aşamalar tamamlanmadan durduk yere kimse kimseyi bir yere gönderemez. Siz norm fazlası olduğunuzda bulunduğunuz İl Milli Eğitim Müdürlüğü norm fazlası öğretmen ataması duyurusuna çıkacak. Sizde bu atama döneminde “il içi” tercih yapacaksınız. Siz eğer tercih yapmazsanız ya da yaptığınız tercihler size gelmezse bulunduğunuz ilin Valilik makamı tarafından resen atanma ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Burada da karşımıza 2 durum çıkıyor. Birincisi; eğer çalıştığınız ilçede eşiniz çalışıyorsa (evliyseniz) ya da sağlık nedenleri ile o ilçede bulunmanız gerekiyorsa siz o ilçeden başka yere gidemezsiniz. Kimse sizi ilçe dışına veremez. Ancak mazeretiniz yoksa ikinci seçenek olarak sizi farklı ilçelere boş bulunan yerlere gönderebilirler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM