Türk Eğitim-Sen; öğretmenler güvenlik görevlisi değildir

Sendika tarafından yapılan açıklamada “Öğretmenler güvenlik görevlisi değildir. okul giriş kapılarında öğretmenlere nöbet görevi verilemez” ifadelerine yer verildi.

Türk Eğitim-Sen; öğretmenler güvenlik görevlisi değildir

Türk Eğitim-Sen; öğretmenler güvenlik görevlisi değildir

Sendika yaptığı açıklamada bazı okullarda okul idarecileri tarafından öğretmenlere okul giriş kapılarında nöbet görevi verildiği yönünde bilgiler gelmekte olduğunu belirtti. “Öğretmenlik özel bir ihtisas mesleği olup öğretmenler güvenlik görevlisi değildir.” vurgusu yapan sendika “Okul giriş kapılarında nöbet tutmak öğretmenlerin değil, güvenlik görevlilerinin ve müracaat memurlarının işidir.” açıklamasında bulundu.

ÖĞRETMENLERE GÜVENLİK GÖREVİ

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada;

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19.07.2005 Tarih ve 703 Sayılı  2005/62 Nolu Genelgesinin “Bina giriş ve çıkışlarında güvenlik önlem ve tedbirleri ile personel emniyeti” konulu İlgi (c) genelgesinin  “Kontrol Hizmetleri” başlıklı (c) bölümü 1. fıkrasında;  “1-Hizmet binalarına ziyaret veya iş takibi için gelenlerin giriş ve çıkışları mutlaka güvenlik ve müracaat memuru yolu ile sağlanacak. Müracaat memurları dışarıdan gelenlerin üzerlerini ve eşyalarını arayabilecek.” hükümleri bulunmaktadır. Bu hükümlere göre okul giriş ve çıkış kapılarında güvenlik ve müracaat memuru bulunması gerekmektedir.

ifadelerine yer verilirken Nöbetçi Öğretmenin Görevleri hatırlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığına yazılan yazı;

Öğretmen nöbet görevi
Nöbet görevi

.

Öğretmen nöbeti talep başvurusu
Öğretmen nöbeti

“12.04.2000 Tarih ve 479 Milli Eğitim Bakanlığı Nöbet Hizmetleri Özel Talimatının “Nöbetçi Öğretmenin Görevleri” başlıklı bölümün 4. maddesinde; “4- Bahçe, koridor ve sınıflardaki öğrencileri gözetlemek.(okulda birkaç nöbetçi öğretmen bulunduğu takdirde, aralarındaki iş bölümü okul yönetimi tarafından yapılır.)” hükümleri bulunmaktadır. Bu hükümlere göre, nöbetçi öğretmenin görev alanı okul giriş ve çıkış kapıları değil bahçe, koridor ve sınıflardır.”

açıklaması yapılırken Milli Eğitim Bakanlığının okul/kurumlarda görevli nöbetçi öğretmenlere, okul/kurumların giriş-çıkış kapılarında nöbet görevi verilemeyeceği konusunda Valiliklerin uyarılması istendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM