Türk Eğitim-Sen öğretmenlere gevşek diyen Şeref Oğuz’u protesto etti

Türk Eğitim-Sen İstanbul şubeleri tarafından Gayrettepe’de yer alan Sabah gazetesinin önünde gazetenin yazarı Şeref Oğuz protesto edildi ve basın açıklaması yapıldı.

Türk Eğitim-Sen öğretmenlere gevşek diyen Şeref Oğuz’u protesto etti

Türk Eğitim-Sen öğretmenlere gevşek diyen Şeref Oğuz’u protesto etti

Geçtiğimiz hafta yazdığı Kurmay Öğretmen yazısı ile öğretmenlere hakaret eden ve şu anda görevinin başında olan mevcut MEB personeli öğretmenler hakkında “Cumhuriyet tarihimizin en gevşek öğretmen nesline çocuklarımızın istikbali teslim durumundadır” ifadesini kullanan Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz’a Türk Eğitim-Sen tarafından tokat gibi bir cevap geldi.

ŞEREF OĞUZ’U KINIYORUZ!

Öğretmenlerin itibarsızlaştırılmasına dur demek için 6 Ekim 2017 tarihinde Cuma günü gazete önünde yapılan basın açıklamasına çok sayıda sendika yöneticisi ve öğretmen, eğitimci katılırken ogretmenlericin.com olarak Türk Eğitim-Sen tarafından Şeref Oğuz’a verilen tepkinin başka sendikalarca verilmediğini farkettik. Öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığına ve öğretmene hakaret edilerek öğretmen üzerinden prim yapılmaya çalışıldığına değinen Türk Eğitim-Sen yöneticilerinin bu eylemine sosyal medya üzerinden sayısız teşekkür yorumu geldiğini görüyoruz.

TES Açıklama

Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Temsilcisi Mustafa Kavlu Türk Eğitim Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanı Erdinç Öztaş, Türk Eğitim Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Ali İhsan Hasanpaşaoğlu ve çok sayıda şube yöneticisinin katıldığı basın açıklamasında öğretmeni suçlamanın ve itibarsızlaştırmanın moda olduğu vurgulandı. Gazetecilik vasfı yalakalıktan öte gitmemiş olanların öğretmenler hakkında ahkam kestiği belirtilirken bazı zamanlarda da siyasiler ve bürokratların öğretmenleri aşağılayan hakaret eden açıklamalarda bulunduğu hatırlatıldı.

Basın açıklamasından görüntüler;

Basın Açıklaması
ÖĞRETMENİ AŞAĞILAMAK SENİ ADAM YAPMAZ

Yapılan basın açıklamasında Sabah gazetesi yazarı Şeref Oğuz’a hitaben öğretmeni aşağılamak seni adam yapmaz denilirken 850 bin öğretmenin hepsine Oğuz tarafından gevşek denilmesinin kabul edilemez olduğu açıklandı. Bir yerlerde gevşeklik olduğunu doğru olduğu belirtilen açıklamada gevşeklik sistemde ve sistemi bu hale getirenlerdedir denildi.

Türk Eğitim-Sen Basın Açıklaması;

Şeref Oğuz protesto

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan basın açıklamasının tamamı video;

ASIL AMAÇ; SÖZLEŞMELİ İSTİHDAM MODELİ

Öğretmenlerin tatili başta olmak üzere öğretmenler üzerinden algı çalışması yapıldığı belirtilen açıklamada öğretmenler için yapılan benzetmelerle öğretmenlerin küçümsendiği ifade edildi. Türk Eğitim-Sen tarafından bu tür açıklamalar ve çalışmaların sebebinin bilindiği belirtilen açıklamada asıl amacın devlet memurluğu sisteminin kaldırılarak yerine sözleşmeli istihdam modeli denilen modern kölelik sistemi getirilmesi olduğu vurgulandı.

Şeref Oğuz Sabah Gazetesi
“YAVŞAĞIN AĞZI GEVŞEK” KİTABI ÖNERİLDİ

Basın açıklamasında Şeref Oğuz tarafından belirtilen öğretmen akademisine de değinildi. Öğretmen akademisi kurulmasına Türk Eğitim-Sen olarak karşı olunmadığının altı çizildi ve “Bakan Mehmet ŞİMŞEK kurulması düşünülen Öğretmen Akademisi’nden bahsedince, bu Şeref OĞUZ da köşe yazısında demiş ki, Öğretmen Akademisinde eğitimini tamamlayan öğretmen KURMAY ÖĞRETMEN olsun. Zihniyete bak. Peki sonrasında öğretmeni kıdeme göre TUĞÖĞRETMEN, ORÖĞRETMEN, TÜMÖĞRETMEN mi yapacaksınız ? Bizim bir tane sıfatımız var. O da yanlıca ÖĞRETMEN. Öğretmen akademisi elbette kurulsun, itirazımız yok. Ancak bunu söylemek için sayısı neredeyse 1 milyona varan eğitim çalışanına hakaret etmek gerekmezdi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin kariyer ve kişisel gelişimlerine yönelik her yıl yüzlerce hizmetiçi eğitim kursu ve programı düzenlemektedir. Bundan bile haberin yok. Bir gazeteci öğretmen yetiştirme sistemini yerden yere vurabilir ancak “en gevşek öğretmen nesli” ifadesi asıl gevşeklik değilse, nedir?” ifadelerine yer verildi. Şube yetkilileri tarafından yapılan basın açıklaması sonrasında gazete yazarı Şeref Oğuz’a verilmek üzere Erdal Demirkıran’a ait olan “Yavşağın Ağzı Gevşek” kitabı Sabah gazetesi yetkililerine teslim edildiği belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Acı olan hicbir yetkilinin bu adama sen ne diyorsun ogretmenime dememesidir. Ne bakan ne basbakan ne de c.baskani. Ayni hakaret kendilerine olsa simdi happisteydi

  2. Sayın Şeref öğretmenlerin ne şartlar altında çalıştığını ya bilmiyorsunuz ya da biliyorsunuzda bazı şeyler işinize gelmiyor. Öğretmenler idealini söndüren mesleki anlamda onları işinden soğutan asıl şeyleri araştırmanız gerek. Elhamdülillah diyeni müdür yapılıp kurumlarda adalet sağllanamazsa öğretmenlerin mesleki tükenmişliğinin önüne geçilemez. Öncelikkle şeffaflık lazım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM