Türk Eğitim-Sen; sendikal eylemde bulunan üyelere ceza verilemez

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan yazılı başvuruda sendikal eylem kararına uyan personellere soruşturma açılmaması ve ceza verilmemesi gerektiği belirtildi.

Türk Eğitim-Sen; sendikal eylemde bulunan üyelere ceza verilemez

Türk Eğitim-Sen; sendikal eylemde bulunan üyelere ceza verilemez

Sendika tarafından Milli Eğitim Bakanlığına 21.11.2018 tarihinde gönderilen “Eylem Yapan Üyelerimiz Hakkında Soruşturma Açılmaması” konulu resmi yazıda sendikal eylem kararlarına uyan kişilere ceza verilmemesi, kurumlar tarafından soruşturma açılmaması için MEB’in Valiliklere talimat vermesi istendi.

SENDİKAL EYLEME SORUŞTURMA AÇILMAMALI

Türk Eğitim-Sen “12.09.2018 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla, mesai saatleri dışında angarya görevleri yerine getirmeme eylem kararı, öğrencilerin özel servis veya taşımalı eğitim kapsamında taşıma servisi ile geldikleri okullarda nöbetçi öğretmenlere servislerle ilgili angarya görevleri yerine getirmeme eylem kararı; 14.09.2018 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla, tam gün eğitim yapılan okullarda öğle arası nöbet tutmama eylem kararı, haftada birden fazla nöbet görevi verilen üyelerimizin ilk nöbetten sonraki nöbet görevlerini yerine getirmeme eylem kararı” alındığını hatırlattı. Sendika tarafından alınan kararlar uyarınca sendikal eylemde bulunan sendika üyeleri hakkında yasal işlem başlatıldığı ve soruşturma açıldığı yönünde sendikaya bilgiler ulaştığına değinilirken kamunun hiçbir şekilde zararı olmayan bir konuda sendika üyeleri hakkında disiplin işlemleri yapılması sendikal hakların yok sayılması anlamına geldiği vurgulandı.

ANAYASA VE SÖZLEŞMELER

Türk Eğitim-Sen’in açıklamasında “Sendikal haklar; Anayasamızla, İLO sözleşmeleriyle, uluslararası diğer sözleşmelerle, sendikal yasalarla, genelgelerle ve yargı kararları ile koruma altına alınmıştır. Bu düzenlemeler yasalarımızın ve yönetmeliklerimizin üzerinde olan özel düzenlemelerdir. Dolayısıyla sendikalara eylem hakkı veren yasalar varken bu eyleme katılanları soruşturmak veya cezalandırmak, Türk Milleti adına karar veren mahkemelerin de iradesine aykırı olacaktır. ” ifadelerine yer verilirken MEB’e gönderilen yazıda ilgili mevzuat ve sözleşme hükümleri hatırlatıldı, sendikal eylem kararına ceza verilemeyeceği yönündeki Danıştay kararları örnek gösterildi.

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında da, sendikanın eylem çağrısına uyarak işe gitmeyen öğretmenlerin disiplin cezası almalarının, sendika üyelerinin çıkarlarını korumak için meşru grev ya da eylem günlerine katılmaktan vazgeçirecek bir nitelik taşıdığı, öğretmenlere verilen disiplin cezasının «acil bir sosyal ihtiyaca » tekabül etmediği ve bu nedenle « demokratik bir toplumda gerekli » olmadığı sonucuna varılarak, başvuranların AIHS’nin 11. Maddesi anlamında gösteri yapma özgürlüğünü etkili bir şekilde kullanma haklarının orantısız olarak çiğnendiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11.maddesinin ihlal edildiğine karar verilmiştir. Sendikal eylemlerin idarenin sübjektif tasarruf ve değerlendirmesi ile sınırlandırılması mümkün değildir. “

Türk Ceza Kanununun 118.maddesi kapsamında sendikal faaliyetlere katılmayı engellemenin suç kapsamında olduğu vurgulanırken bu nedenle bu konuda mağduriyet yaşanmasını engellemek için MEB’in gerekli önlemleri alması ve Valiliklere talimat göndermesi istendi.

Türk Eğitim-Sen tarafından sendikal eylem kararlarına ceza verilemeyeceği yönünde MEB’e gönderilen resmi yazı TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

  1. Valla ben Eğitim-Senliyim. Her eyleme katılırım. Soruşturma açsalar bile ceza veremezler, verseler bile sendika itiraz eder, dava açar, cezayı iptal ettirir. sendika dediğin kararlı olur, üyesine sahip çıkar, sağlam, güçlü bir hukuk komisyonuna sahip olur. sendikanızın böyle bir niteliği yoksa elbette zayıf olursunuz, başı öne eğik kalırsınız. Bir ara 29 Aralık grevi yüzünden maaş kesim cezası verdiler. Ceza iptal edildi, kesilen para iade edildi 🙂 Cezayı onaylayan amirler şimdi hukuka aykırı ceza vererek devleti zarara uğratmaktan soruşturma geçiriyorlar. Ben Eğitim-Senliyim. Bize hukukla aykırı, keyfi muamele yapmanın mutlaka bazı sonuçları olacaktır.

  2. Sen yasadigin ulkeyi de unutmussun Turk Egitim Sen. Binlerce insan sendiladan dolayi ihrac edildi haberin yokmu. Hatta bankasyada hesabin var diye senin uyelerini bile ihrac ettiler de sineye cektin. Hatta o uyelerini telefon rehberinden bile attin hem de anında.

  3. NASIL Kİ SENDİKAL EYLEMLER ANAYASAMIZDA,YASALARIMIZDA VE ULUSLARARASI HUKUKTA GÜVENCE ALTINA ALINMIŞSA AYNI ŞEKİLDE İLGİLİ HUKUK KURUM VE HÜKÜMLERİ SENDİKALI OLMAYI DA GÜVENCE ALTINA ALMIŞTIR. AMA ÜLKEMİZ KHK DENEN GARABETLE KABİLE DEVLETLERİNDE BİLE İŞLEMEYEN BİR YÖNTEMLE BİNLERCE ÖĞRETMENİ, KAMU ÇALIŞANI VE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANINI SENDİKALI DİYE İŞTEN ATTI, TERÖRİST İLAN ETTİ. EKONOMİK,SİYASİ VE SOSYAL VE SİVİL ÖLÜME MAHKUM ETTİ.

  4. Eylemleri tasvip etmeyip, istiafe etmiş bir sendikadan dolayı CEZA aldık. İHRAÇ olduk. FETÖ ile iltisaklı olan partilerde CEZA alacak. Ya oyları azalacak, ya da bir zaman sonra YOK olup gidecekler..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM