DOLAR 5,9160
EURO 6,5279
ALTIN 283,4
BIST 96.701
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Sisli

Türk Eğitim-Sen’den tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi talep dilekçesi

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi isteniyor. Tüm öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için dilekçe kampanyası başlatıldığı belirtilirken sendikanın ek ders dilekçe örneğini Öğretmenler İçin sitesinde bulabilirsiniz.

Türk Eğitim-Sen’den tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi talep dilekçesi
27.04.2017
A+
A-

Türk Eğitim-Sen’den tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi talep dilekçesi. Sendika tarafından başlatılan ek ders dilekçe kampanyasında tüm branş öğretmenlerinin maaş karşılığının 15 saatte eşitlenmesi isteniyor.

TÜM BRANŞ ÖĞRETMENLERİN MAAŞ KARŞILIĞI 15 SAATTE EŞİTLENSİN

Türk Eğitim-Sen şubeleri tarafından yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi;

Sendikamız tarafından başlatılan maaş karşılıgı 15 saate eşitlensin dilekçe kampanyasında tüm öğretmenlerin maaş karşılığının 15 saate eşitlenmesini talep ediyoruz. Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı derslerinin 15 saatte eşitlenmesi talepli dilekçelerin çoğaltılarak sendikalı sendikasız, branş fark etmeksizin tüm öğretmenlerin bu kampanyaya katılmasının  sağlanması ve tüm öğretmenlere imzalatılması ve okul temsilcileri kanalıyla sendikamıza 25 Mayısa kadar ulaştırılması gerekmektedir. Akabinde toplanan dilekçelerin tüm illerimizle birlikte basın açıklaması ile Başbakanlık Makamına gönderilecektir.

TÜRK EĞİTİM-SEN DİLEKÇE KAMPANYASI

Türk Eğitim-Sen yeni bir sendikal faaliyet başlatıyor. Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı ek ders saatinin 15 saat olarak eşitlenmesi için dilekçe kampanyasının başlatıldığı belirtildi. Dilekçe kampanyasında kullanılmak için dilekçe örneği sendika şubelerine gönderilirken sendikalı sendikasız, branş fark etmeksizin tüm öğretmenlerin bu kampanyaya katılmasının yararlı olacağı belirtildi. Tüm MEB personeli için önemli olan bu dilekçe kampanyasının ses getirmesi halinde MEB’in de gerekli düzenlemeye gideceği düşünülüyor. Çünkü nöbet eylemi sonrası MEB nöbet ek ders ücretini hayata geçirmişti.

Tüm Öğretmenlerin Aylık Karşılığı Ders Görevleri Haftalık 15 Saat Olsun kampanyası dilekçe örneği;

Dilekçe örneği word dosyası TIKLAYINIZ

Dilekçe örneği pdf dosyası TIKLAYINIZ

Sendika tarafından hazırlanan dilekçe metni;

T.C.
BAŞBAKANLIK MAKAMINA
 

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ………………… ili ……………………… ilçesi ………………………………….. okulunda öğretmen olarak görev yapmaktayım. Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “Aylık karşılığı ders” görevi başlıklı 5.maddesinin 1.fıkrası; “b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat, c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat, ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.” şeklinde düzenlenmiştir.

Bu düzenlemeye göre okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin ve atölye ve laboratuar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı saatlerde düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye bağlı olarak da haftalık aynı miktarda derse girilmesine rağmen alınan ek ders ücreti farklıdır. (Mesela: 30 saat haftalık derse giren okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri 12 saat, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri 15 saat ve atölye ve laboratuar öğretmenleri de 10 saat ücret alabilmektedirler.)

19.Milli Eğitim Şurasında; bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla ve Türk Eğitim-Sen’in teklifi üzerine “Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saat olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.” şeklinde karar alınmıştır.

Aynı görevi yapan biz öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık adalet ve hakkaniyete uygun değildir. Söz konusu bu hüküm Anayasamızca koruma altına alınan “eşitlik ilkesine” de aykırılık arz etmektedir.

Bu bağlamda, 19. Milli Eğitim Şurası kararı da dikkate alınarak, tüm öğretmenlerin aylık karşılığı ders görevlerinin haftalık 15 saat olarak eşitlenmesi için ilgili kararda değişiklik yapılmasını saygılarımla arz ile talep ederim.

 

ADRES:                                                            …./…../……..
Ad Soyad İmza

YORUMLAR
  1. Tarkan dedi ki:

    Güzel kardeşim. Öğretmenlik mesleğinin kendine has özellikleri var. Diğer memur arkadaşların da sosyal hakları mutlaka verilmeli, yaşam standart elbette yükseltilmelidir. Bana göre emekçiye verilen ücretten kimseye zarar gelmez. Emekçi bu ücretle temel ihtiyaçlarını karşılar, esnafa, zenaatkara katkı sağlar, para dolaşımının hızlandırır. herkese yüksek ücret verilmelidir.FAKAT BUNU TALEP EDERKEN LİTFEN EMEKÇİLER BİRBİRLERİNE DÜŞMEMELİDİR. Öğretmenlik moral meslektir. Çok fazla hata payı kaldırmaz. Başarısının ve başarısızlığının bedeli büyüktür. Tabi elbette öğretmenin de öğretmen olmaya layık, aydın fikirli, hakkını-hukukunu bilen, cesur, bilimsel düşünen, partiye, cemaate, tarikate ve hatta hükümete değil önce öğrencilerine ve ülkenin geleceğine karşı sorumluluk duyan saygın insanlar olabilmeleri şartı ile…

  2. vatandaş dedi ki:

    Diğer kamu çalışanlarınada ek ödeme olsun memur her işi yapar müdür müdür yardımcıları bol bol ek ders alır adaletmi bu işçiye verilen haklar memurada verilsin. 15 saatte memurun 40 saatte aldığını alıyorsun adaletmi bu zorunlu maaş karşılığı 15 değilde daha makul bir saat olmalı 25 uygundur günde 5 saat bari olsun. Öğretmene Kırtasiye yardımı veriliyor işçiye yemek, taşıt,kıyafet,ikramiye veriliyor. memura hava ADALET istiyoruz.