Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme taleplerini açıkladı

1 Ağustos tarihinden itibaren başlayacak olan memur toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Türkiye Kamu-Sen taleplerini açıkladı. Türkiye Kamu-Sen en düşük ücretli memura 738 lira zam istedi.

Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme taleplerini açıkladı

Türkiye Kamu-Sen toplu sözleşme taleplerini açıkladı

2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasına az bir süre kaldı. Binlerce kamu personeli bu toplu sözleşmeden çıkacak olumlu kararları beklerken Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan açıklamada toplu sözleşme talepleri belirtildi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk toplu sözleşme taleplerini açıkladı.

MEMURA ORTALAMA 920 LİRA ZAM

Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme talepleri arasında en düşük maaşlı memura 738,36 lira zam istenirken, memurların maaşlarına da ortalama 920,35 lira zam talep edildi. Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan açıklamada toplu sözleşmede hükümetten istenecek zam oranları ve detayları şu şekilde açıklandı;

2018 yılı için ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen net 150 TL, %10+%10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren %3’lük zam,

2019 yılı için ise yine ocak ayından itibaren seyyanen net 150 TL ve %8+%8 artış ile %3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı talep ediyoruz.

Mali haklara ilişkin olarak gündeme getireceğimiz artış tekliflerimiz, 2018 yılının bütününde en düşük dereceli memur maaşı için 738,36 TL, ortalama memur maaşı için ise 920,35 TL zam anlamına geliyor.

2019 yılı için de en düşük memur maaşına 779,78 TL, ortalama memur maaşına ise 965,24 TL zam istiyoruz.

ENFLASYON VE TELAFİ ZAMMI

Memur maaşlarında erimenin önlenmesi adına da bir talepte bulunan Türkiye Kamu-Sen, dönem içerisinde oluşabilecek enflasyon farkına göre memur maaş zamlarında kayıp yaşanmaması istendi. Enflasyon farkı oluşması halinde ortaya çıkan enflasyon farkının 1 puan artırımlı ödenmesi Türkiye Kamu-Sen tarafından talep edildi.

TÜRKİYE KAMU-SEN TOPLU SÖZLEŞME TALEPLERİ

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk imzalı açıklamanın sonunda yetkili sendikalara seslenildi. Memurların seslerine kulak verilmesi gerektiğini vurgulayan Koncuk, hiç değilse bu defa hükümet ile gerçek anlamda pazarlık yapılmasını görmek istediklerini ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. ÜLKE GENELİNDE TÜM KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞAN
  programcı-çözümleyici KADROLARINDA ÇALIŞAN PERSONEL BİLİNDİğİ ÜZERE GİH SıNIFINDAN TH SİNIFINA GEÇİRİLMİŞTİ.
  Ancak,Ek Göstergelerle ilgili bir düzenleme geçen toplu sözleşmede gündeme getirilmiş ise de sonuç alınamamıştır.2018/2019 TİS döneminde:
  Teknik Hizmetler sınıfı ek gösterge tablosu A) Şehir planlamacısından sonra gelmek üzere PROGRAMCI-ÇÖZÜMLEYİCİ ünvanlarının eklenerek Üniversite Mezunlarına (Lisans )3600; ön lisans Mezunlarına da 3000 ek gösterge ile Mağduriyetlerinin giderilmesi için tis de kabul edilmesi için gündeme alınmasını,
  Ayrıca :
  Kamuda 20 yılını doldurmuş Ünversite Mezunu ŞEF’lere bir defaya mahsus olmak Üzere 3600
  EK GÖSTERGE verilmesi ve emekliliğine yansıtılması içinde TİS gündemine alınması;
  Konularında ilginizi bekler,
  TİS görüşmelerinde başarılar dilerim.
  Mehmet BAYRAKCI

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM