Ücretsiz İzin ve Süt İzni için mahkeme personel lehine karar verdi

4C kapsamında çalışan kamu personellerinin süt izni ve ücretsiz izin konularında mahkemeden olumlu karar çıktı. 4/C li annelere doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni konusunda açılan dava kazanıldı.

Ücretsiz İzin ve Süt İzni için mahkeme personel lehine karar verdi

Ücretsiz İzin ve Süt İzni için mahkeme personel lehine karar verdi

Büro Memur-Sen tarafından yapılan açıklamada, sendika üyeleri için açtıkları davayı kazandıkları belirtildi. Sendika yaptığı açıklamada kamuda çalışan 4/C’li anneye doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni verilmesi hakkında yargının kendilerini haklı bulduğunu ifade etti ve bu kararın 4/C li anneler için çok önemli olduğu vurgulandı.

SÜT İZNİ VE AYLIKSIZ İZİN

4/C’li annelere doğumdan sonra aylıksız izin ve süt izni verilmemesi konusunda açılan dava karara bağlandı. Mahkeme 4/C personeli annelerin de doğumdan sonra ücretsiz izin ve süt izni hakkına sahip olduğunu kararlaştırdı. Türkiye İstatistik Kurumunda çalışan 4/C’li personel Arzu Arslan Gonca tarafından doğum sonrasında kuruma başvuru yapıldı. Kuruma yapılan başvuruda doğum sonrası ücretsiz izin ve süt izni talebi iletildi. TÜİK Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından 4/C’li personelin bu başvurusu reddedildi.

MAHKEMEYE GİDİLDİ

Kurumun 4/C’li anneye süt izni ve aylıksız izin konusunda verdiği olumsuz cevaptan sonra Büro Memur-Sen durumu mahkemeye taşıdı. Sendika 4/A personeline verilen bu hakkın 4/C personeline de verilmesi egrektiğini, Anayasa ve uluslararası sözleşmelere göre bu haktan yararlanılması gerektiğini belirtti. Bursa Birinci İdare Mahkemesi yapılan başvuruyu inceledi ve 4/C personelinin kurumu olan TÜİK’in verdiği kararın yürütmesini durdurdu daha sonra ise kararı hukuka ve hakkaniyete aykırı bularak iptal etti. Mahkemenin verdiği bu karardan sonra 4/C’li anne doğumdan sonra 24 aya kadar ücretsiz izin ve süt izni kullanabilme hakkı kazanmış oldu.

İlgili mahkeme kararı için TIKLAYINIZ

Öğretmenler İçin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM