Yüksek lisans ve doktora yapan Rehber Öğretmenlerin ek ders ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı yüksek lisans yapan öğretmenlere %5, doktora yapan öğretmenlere ise %15 ek ders ücretini arttırımlı ödemektedir. Ancak bundan rehber öğretmenler yararlanamamaktadır.

Yüksek lisans ve doktora yapan Rehber Öğretmenlerin ek ders ücretleri

Yüksek lisans ve doktora yapan Rehber Öğretmenlerin ek ders ücretleri

Türk Eğitim-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığına yapılan başvuruda doktora ve yüksek lisans yapmış rehber öğretmenlerin ek ders ücreti konusunda mağduriyetlerinin giderilmesi istendi. Diğer öğretmenler arttırımlı ek ders ücreti alırken bu arttırımlı ücretten rehber öğretmenlerin yararlanamamasının haksızlık olduğu vurgulandı.

ARTTIRIMLI EK DERS ÜCRETİ

Sendika Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlarda görev yapan öğretmenlerden, doktora ve yüksek lisans yapanlara fiilen okuttukları derslere karşılık ek ders ücretlerinin artırımlı ödendiğini hatırlatırken doktora yapanların %15 yüksek lisans yapanların ise %5 artırımlı ödeme aldığı belirtildi. Rehber öğretmenlere fiilen ders okutmadıkları gerekçesiyle artırımlı ek ders ücreti ödenmediğine vurgu yapılırken Rehber öğretmenlerin bu öğretmenler arasında yer almamasının haksızlık olduğu açıklandı.

ÖĞRETMENLER ARASINDA AYRIM YAPILMAMALI

Türk Eğitim-Sen’in açıklamasında “Aynı çalışma ortamında çalışan ve öğretmen olarak görev yapan devlet memurları arasında bu şekilde bir ayrım yapılmasının kabulü mümkün olmadığı gibi hakkaniyet kurallarına da aykırıdır.” ifadelerine yer verilirken Bakanlığa bağlı okul/kurumlarda görev yapan rehber öğretmenlerden, doktora ve yüksek lisans yapanlara ek ders ücretlerinin diğer öğretmenler gibi sırasıyla %15 ve %5 artırımlı ödenmesi talep edildi.

Sendikanın ilgili resmi yazısı;

Master ve doktora yapan Rehber öğretmen ek ders ücreti
Rehber öğretmen ek ders ücreti

Devamı;

Ek ders ücreti

İlgili talepte mevzuat hükümlerinde rehber öğretmenlerin fiilen derse girme görevi bulunmadığından ek ders ücretleri artırımlı ödenmeyerek rehber öğretmenlerin mağduriyetine sebebiyet verilmektedir açıklaması yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. saka gibi bir rakam zaten.45-50 lira ek ders farkı için bunun gündem olması bile yanlış.o kadar emek ver ter dök yap doktora yuksek lisans.sonuç bu.2006 yılında yuksek lisans yaptım rehber öğretmenim.tabi ki para için yapmadım fakat maddi bir karşılık verilecekse dalga geçilecek miktar olmamalı.önceden %25 y.lisans,%50 doktora yapan öğretmenler alırlardı.hey güzel ülkem benim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM