DOLAR 5,7285
EURO 6,3081
ALTIN 275,8
BIST 102.590
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 27°C
Az Bulutlu

Zorunlu hizmet okullarında çalışan tüm öğretmenlere ek puan verilmeli

Eğitim-İş sendikasından yapılan açıklamada zorunlu hizmete verilen ek hizmet puanında yaşanan adaletsizliğin yargıya taşındığı belirtildi.

Zorunlu hizmet okullarında çalışan tüm öğretmenlere ek puan verilmeli
03.11.2018
A+
A-

Zorunlu hizmet okullarında çalışan tüm öğretmenlere ek puan verilmeli

Zorunlu hizmet olan okullarda çalışan öğretmenler arasında hizmet puanı adaletsizliği yargıya taşındı. Eğitim-İş sendikası tarafından yapılan açıklamada zorunlu hizmete ek puanda yaşanan haksızlığa dava açıldığı belirtildi.

TÜM ÖĞRETMENLER EK PUAN ALSIN

Eğitim-İş’in açıklamasında “17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile zorunlu hizmete tabi kurumlarda çalışan öğretmenlere verilen ek puanla ilgili olarak yaşanan haksızlıkların giderilmesi için yargıya başvuruldu” ifadelerine yer verilirken zorunlu hizmet hakkında yönetmelik hükümleri hatırlatıldı. Sendikadan yapılan açıklama;

Bilindiği üzere zorunlu hizmet, atanan öğretmenin yerine getirmesi gereken ve zorunluluk arz eden bir durumdur. Zorunlu hizmet kapsamındaki kurumların teşvik edilmesi gerekirken MEB’in düzenlemesi zorunlu hizmeti teşvik eder niteliktedir. Bu da amaçtan uzaktır. Zorunlu hizmete tabi kurumlar yani çalışma koşulları daha zor olan kurumların teşviki sadece ve sadece zorunlu hizmete tabi öğretmenlerin teşviki ile değil tüm öğretmenlerin teşviki ile mümkündür.

MEB düzenlemesi madde 40;

(6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.

şeklinde olup bu maddeye göre;

sadece zorunlu hizmeti tamamlamak üzere bu kurumlara atananlardan, bu kurumlarda zorunlu hizmeti tamamlayanlara zorunlu hizmet sonrasında ek puan verilmektedir.

Yani ek puan alınabilmesi için;

 • Zorunlu hizmete tabi öğretmen olmalı,
 • Zorunlu hizmeti yapmak üzere zorunlu hizmete tabi kurumlara atanmalı,
 • Zorunlu hizmet süresini bu kurumda tamamlamalıdır.

Öğretmen, bu şartlar sağlanırsa zorunlu hizmet tamamlandıktan sonraki süreler için ek puan almaya başlar. ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak.

Bu düzenlemeye göre;

 • Aynı kurumda yıllardır çalışmakta olanlar,
 • Sonradan bu kuruma gelenler(zorunlu hizmeti tamamlamış olanlar)
 • Bu kurumda çalışmakta oldukları halde hatta zorunlu hizmet için bu kuruma geldikleri halde 2010 yılında zorunlu hizmetten muaf olanlar

ek puandan yararlanamamaktadırlar.

Bu da aynı kurumda aynı şartlarda çalışan öğretmenler arasında eşitsizliğe yol açmaktadır. Buradan hareketle bu haksızlığın giderilmesi için;yargıya başvurduk. Bu başvuruda amaç zorunlu hizmete tabi kurumlara verilen ek puanın iptal edilmesi değil aynı kurumda (zorunlu hizmete tabi kurumda) çalışan öğretmenler arasındaki adaletsizliğin giderilmesidir.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

YORUMLAR
 1. Magdur dedi ki:

  Çok doğru umarım olumlu neticelenir

 2. sido51 dedi ki:

  Sendikayı tebrik ediyorum. Bu çok Önemli bir sorun. Umarım bakanlık bir daha eşitsizlik yaratan bu tarz uygulamalardan vazgeçer…