E-Okul Kullanan Öğretmenler Dikkat !

E-Okul Kullanan Öğretmenler Dikkat !

İstanbul sınırları içerisinde, e-okul sistemi yardımıyla dijital ortama not giren bütün öğretmenleri yakından ilgilendirecek şok edici bir gelişme meydana geldi. Fatih Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gelen ihbarla bir okul yönetimi öğrencisi tarafından dijital ortamda notların değiştirildiğini farketti.

Nisan 2019’da Fatih'te bulunan bir lisede görsel sanatlar öğretmeni olan Muharrem V.'ye ait e-okul şifresi ile okulda eğitim alan 12-G sınıfı öğrencilerinden Buse G.'nin bazı notlarının değiştirildiği ile ilgili ihbar gelmesinin ardından Fatih Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve kolluk kuvvetleri derhal harekete geçti.

Notlarını Değiştirerek Mezun Olan Öğrenci

Fatih’teki lisede son sınıf öğrencisi olan Buse G.'nin bazı ders notlarının çeşitli eğitim - öğretim dönemlerinde "Muharrem V." isimli kullanıcı tarafından değiştirildiği ve bunun şans eseri bir durum olmadığı, kısmen de olsa ihmal varsa dahi arzulanmış ve kasıtlı bir durum olduğu tespitinin yapılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı ilçe müdürlüğü tarafından söz konusu öğretmen Muharrem V.'nin ifadesine başvuruldu. Görsel sanatlar öğretmeni Muharrem V.'nin, "Söz konusu dönemde telefonumda internet bulunmuyordu. Buse G. adlı öğrencim 'Benim telefonumda internet var hocam' diyerek telefonunu kullanabileceğimi belirtti. Ben de onun telefonundan çeşitli sınıfların not girişlerini yaptım ve sistemden çıkış yaptım. Fakat Buse G.’nin telefonunu şifremi kayıt edecek biçimde ayarladığını düşünüyorum" dediği öğrenildi.

Öğretmen Hakkında 2 Yıl Hapis Cezası İstemi

Söz konusu duruma karışmış olan Muharrem V.'nin ifadelerinden sonra savcılık öğretmenle ilgili olarak "Görevi kötüye kullanmak" suçlamasıyla dava açtı. Muharrem V. hakkında düzenlenen iddianame, öğretmenin bir öğrenci telefonunda not girişi yapmasının ve şifresinin öğrencinin eline geçmesine neden olmasının son derece ihmalkar bir tutum olduğu belirtilerek öğrencinin bu şekilde mezun edilmesinin de ihmali aşan kasıtlı bir davranış olduğu ve öğretmenin açık bir şekilde okul şifresini vererek notların değiştirilmesine yol açtığı savunuluyor. Savcılığın hazırladığı söz konusu iddianamede Fatih’teki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir lisede görev yapan öğretmen Muharrem V. hakkında iki yıla kadar hapis cezası istendi.

Geçtiğimiz eğitim - öğretim yılında gerçekleşen fakat yapılan ihbarlarla birlikte henüz yeni ortaya çıkan bu ilginç olay, olası benzer suçlar ile ilgili de tüm öğretmen ve öğrencileri daha dikkatli olmaya sevk etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.