EBA Canlı Ders Saatleri Esnek Olmalı!

EBA Canlı Ders Saatleri Esnek Olmalı!

Eğitim Bilişim Ağı EBA'nın alt yapısı iyileştirilmelidir.


Eğitim Bilişim Ağı EBA'nın alt yapısı iyileştirilmelidir.


Küresel salgın sebebiyle 16 Mart 2020’den beri kapalı olan ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre yaz döneminde de açılması planlanmayan okullar için uzaktan eğitim sistemine geçilmişti.


 Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı(EBA), www.eba.gov.tr üzerinden aylardır hizmet veriyordu. Hal böyle olunca Türkiye, uzaktan eğitime tamamen hazırlıksız yakalanmadı.


 Mart ayı ve nisan ayı boyunca açılan yeni kanallar ile EBA TV’den öğrenciler televizyon vasıtası ile derslerine devam ettiler.


 Nisan ayının son haftası ile mayıs ayının ilk haftasını bağlayan hafta içi programında Milli Eğitim Bakanlığı’nın canlı dersle ilgili programı dikkat çekti.


 Zoom ve çeşitli video konferans programlarıyla öğrencilerine ders anlatan öğretmenler için Zoom programı EBA’nın içerisine alındı ve her sınıf düzeyi için belirli saatler saptanarak ders işlenmeye başlandı.


 Hem ramazan ayı dolayısıyla hem de insanların uyku düzeninin olağan zamanlardaki gibi olmaması sebebiyle özellikle sabah erken saatlere konulan derslere katılım azaldı ve hatta hiç olmadı, verimlilik düştü.


 Öğretmen ve öğrenci için tamamen gönüllülük esasına dayalı EBA Canlı ders uygulamasında öğretmenlere zorunlu görev verilmemeli, isteğe bağlı olmalı ve EBA’nın alt yapısı güçlendirilerek istenilen her saatte ders vermek için müsait hale getirilmelidir.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.