Mezun olan öğrenciye e okul sisteminde öğrenim belgesi nasıl verilir?

Mezun olan öğrenciye e okul sisteminde öğrenim belgesi nasıl verilir?

E okul mezuniyet belgesi verme işlemini detaylı olarak anlatalım. İdareciler mezun olan öğrenciye nasıl mezuniyet belgesi diğer adıyla öğrenim belgesi verebilirler?

Mezun olan öğrenciye e okul sisteminde öğrenim belgesi nasıl verilir?

E okul öğrenim belgesi verme işlemi hem okuyan öğrencilere hem de mezun olan öğrencilere verilmektedir. E okul öğrenim belgesi örneği alabilmek için okula ait kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılmalıdır. Bazı idareci arkadaşlardan e okul öğrenim belgesi boş çıkıyor bilgisi almaktayım. Burada benim anlatacağım yolu izleyerek geçmiş dönemlerde okulunuzdan mezun olan öğrencilere sorunsuz şekilde Öğrenim Belgesi (Ek1) verebilirsiniz.

GEÇMİŞ DÖNEM ÖĞRENİM BELGESİ VERME İŞLEMİ


Benim aşağıda resimlerle anlatacağım hususlar ilköğretim için geçerlidir, ortaöğretim kurumlarında yani liselerde de aynı menüler geçerli mi bilemiyorum. Ancak mantık aynıdır diye düşünüyorum. Adım adım öğrenim belgesi alma işlemini anlatayım.

Adım 1:

E okul öğrenci belgesi E okul öğrenci işlemleri

E-okul girişi yapınız. E okula kurum kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra İlkokul-Ortaokul Öğrenci İşlemleri sekmesine tıklayınız.

Adım 2:

Öğrenim belgesi E okul rapor alma E okul rapor alma

Öğrenci işlemlerine girdikten sonra gelen ekranda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yazıcı simgesine tıklayarak rapor ekranına ulaşacaksınız. Rapor ekranında şu anda 37 farklı rapor modülü gelmektedir. Biz geçmiş dönemlerde okuldan mezun olmuş öğrencilere öğrenim belgesi vermek istediğimizden IOG020090 kodlu Öğrenim Belgesi (Ek1) (Geçmiş Dönemler) raporu modülüne tıklayacağız.

Adım 3:

Geçmiş dönemlere ait Öğrenim belgesi Ek 1 raporu Öğrenim belgesi Ek 1

Yukarıdaki işaretlediğim rapora tıklayınız. Gelen ekranda TC kimlik numarasının yazılacağı yere öğrencinin TC numarasını yazın ve tamam butonuna tıklayınız.

Öğrenim Belgesi:

Öğrenim belgesi örneği Öğrenim belgesi raporu

Son aşamada ise öğrenciye ait öğrenim belgesi yukarıdaki gibi dolu bir şekilde raporlanır. Unutmadan belirteyim öğrenim belgesi üzerinde belgenin nosu yazan yere numara vermek gerekmektedir. Öğrenim belgesi görevli tarafından belge kayıt defterine kayıt edilerek numara verilir ve öğrenim belgesi üzerine  belge no yerine bu numara yazılır. E-okul sisteminde öğrenim belgesi 2007 ve sonrası için geçerli olup e okulda bulunmayan öğrenciler için evrak düzenlemek gerekmektedir.

Arif Muzaffer KUL

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

3 Yorum