Aday Öğretmenlere Performans Değerlendirmesi Yapılacak

Aday Öğretmenlere Performans Değerlendirmesi Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aday öğretmenlerin korona virüs salgını boyunca uzaktan eğitim uygulamalarına fiilen katılmış sayılmalarında dolayı performans değerlendirmelerinin yapılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü 15.05.2020 tarihli ve 7009383 sayılı kararı ile aday öğretmenlere yapılacak performans değerlendirmesi ile ilişkili bazı açıklamalar yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğretmen kadrolarında görevlerini sürdüren sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Performans Değerlendirmesi" temalı 16. maddesi ve 3. fıkrasında bulunan "Performans değerlendirilmesi, bir eğitim döneminde minimum altmış iş günü fiilen öğretmenlik görevini icra eden aday öğretmenler için uygulanır. 657 sayılı Kanun uyarınca aylıksız izin alma vesilesiyle geçen süreler, her türlü kanuni izin ve sağlık raporu ile fiilen yapılan öğretmenlik görevi dışındaki geçici görevlendirmelerdeki süreler bir eğitim döneminde altmış iş günü yapılan fiili öğretmenlik görevi içinde sayılmaz." hükmü uyarınca, performans değerlendirmesine tabi tutulmaktadır.

60 Günü Tamamlayan Öğretmenler İçin Uygulanacak

Sene başında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve ilerleyen dönemde Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri en başta olmak üzere dünyanın büyük kısmına yayılan korona virüs salgını nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında, 13 Mart 2020 gününden bu yana Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okul ve kurumlarda uzaktan eğitim süreci uygulanmaktadır. Bu süreçte ülke genelindeki tüm aday öğretmenler idari anlamda izinli sayılmış, uzaktan eğitim faaliyetlerine sadece fiilen katılmışlardır. Bu yüzden 2019 - 2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci yarıyılında fiilen 60 iş gününü tamamlayan tüm aday öğretmenlerin performans değerlendirme işlemlerinin aday öğretmenlere tanımlanan görevli danışman öğretmen, okul müdürleri veya maarif müfettişlerce yapılması makam onayı ile uygun görülmüş olup performans değerlendirme aşamasındaki öğretmen görev ve yükümlülüklerinin de bu kapsamda ele alınması gerekmektedir.

Takvim Korona virüs Sebebiyle Aksayabilir

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke genelindeki MEB bünyesindeki okul ve kurumlarda görevli aday öğretmenlere yönelik performans değerlendirme isteğinin, korona virüs salgınının halen devam etmesi sebebiyle önceki yıllara nazaran daha düşük bir hızda ilerleyeceği ve tamamen nihayete erdirilmesinin uzun zaman alacağı tahmin ediliyor. Konuyla ilgili net bir performans değerlendirme takviminin de önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum