Birleştirilmiş sınıflı okullarda branş derslerine kim girer?

Birleştirilmiş sınıflı okullarda branş derslerine kim girer?

Milli Eğitim Bakanlığı birleştirilmiş sınıflı okullarda okutulan branş derslerine girecek öğretmenler ile ilgili görüş yazısı gönderdi.


Birleştirilmiş sınıflı okullarda branş derslerine kim girer?

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen resmi yazıda birleştirilmiş sınıflı eğitim veren eğitim kurumlarında İngilizce ve Din Kültürü derslerine hangi öğretmenlerin gireceği konusuna açıklık getirildi.

İNGİLİZCE VE DİN DERSİNE BRANŞ ÖĞRETMENİ

15.01.2019 tarihli 1041474 sayılı MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün Birleştirilmiş Sınıfı Bulunan Eğitim Kurumlarında Branş Dersleri konulu resmi görüş yazısına göre 26.7.2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 43 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan hükmü hatırlatıldı.

İlgili MEB resmi yazı;

Milli Eğitim Bakanlığı birleştirilmiş sınıflı okullarda okutulan branş derslerine girecek öğretmenler.
MEB resmi yazı
MEB görüş yazısına göre;

"İlkokullarda bütün derslerin sınıf öğretmenlerince okutulması esastır. Ancak Yabancı Dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri okulun kadrolu alan öğretmenlerince okutulur. Okulda kadrolu alan öğretmeni bulunmaması durumunda; bu dersler aynı eğitim bölgesinde, yoksa diğer eğitim bölgelerindeki kadrolu alan öğretmenlerince okutulur. İhtiyacın kadrolu alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda, bu dersleri okutmak üzere, mezun olduğu yükseköğretim programı itibarıyla atamaya esas olan alana öğretmen olarak atanabilme şartlarını taşıyanlar ek ders karşılığı görevlendirilebilir. Bu şekilde de ihtiyacın karşılanamaması durumunda bu dersler yükseköğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile de okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler sınıf öğretmenince okutulur."

Açıklaması yapıldı.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.