Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'dan seçim tarihi hesabı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'dan seçim tarihi hesabı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'dan seçim tarihi hesabı

Erken seçim ve seçim tarihleri konusundaki tartışmalara Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum da katıldı. Seçim tarihleri için hesap yapan Uçum, "Seçimler en erken 9 Nisan'a en geç 11 Haziran'a alınabilir. Bu periyotta seçim için 10 seçenek gün var" dedi. İşte Uçum'un işaret ettiği o günler...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’un seçim tarihi konusundan yaptığı açıklamanın ardından bir açıklama da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan geldi. Uçum, “Seçim için 10 seçenek gün var” dedi.

Seçimlerin normal tarihinin 18 Haziran olduğunu hatırlatan Şentop, “Seçime yönelik bir karar alınsa bile bunun süresi 60 gündür. Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili karar yetkisi hem mecliste hem cumhurbaşkanlığında var. 6 Nisan'dan önce seçim kararı alınmasını beklemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Seçim Kanunu değişikliğinin 2023 seçimlerinde geçerli olması için seçimlerin 6 Nisan 2023 tarihinden sonra yapılması hukuken zorunludur. Bu nedenle seçimler en erken 9 Nisan'a en geç 11 Haziran'a alınabilir. Bu periyotta seçim için 10 seçenek gün var" ifadelerini kullandı.

Uçum sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna göre 30 Ocak-7 Nisan arası (hafta sonu karar alınırsa 9 Nisan'a kadar) seçimlerin yenilenmesi kararı alınabilir. 30 Ocak'tan önce karar alınmaz çünkü yüzde 7 barajı yürürlüğe girmez. 9 Nisan'dan sonra karar alınamaz çünkü o durumda 18 Haziran yasal seçim günü geriye çekilemez."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mevzuat