Halk eğitimden alınan belgelerle de kurs ve egzersiz çalışmaları yapılacak

Halk eğitimden alınan belgelerle de kurs ve egzersiz çalışmaları yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı iptal edilen protokol sonrası açıklama yapma gereği duydu. Bakanlık egzersiz ve kurs çalışmalarında diğer kurumlardan alınan belgelerin de geçerli olduğunu belirtti.

Halk eğitimden alınan belgelerle de kurs ve egzersiz çalışmaları yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanmış olan protokol geçtiğimi haftalarda iptal edilmişti. Bakanlık protokolün iptal edildiğine dair resmi yazıyı tüm eğitim kurumlarına göndererek bilgilendirmede bulunmuştu. Geçen süre içerisinde özellikle Satranç egzersizi veren öğretmenlerin egzersiz çalışmalarının da iptal edileceği yönünde bilgiler yer alırken MEB bu konuda çıkan iddialar hakkında açıklama yapma gereği duydu.

PROTOKOL İPTAL EDİLMİŞTİ


Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 09.10.2018 tarihli ve 18812523 sayılı yazısı gereği Türkiye Satranç Federasyonu ve MEB arasındaki protokolün iptal edildiği duyuruldu. İlgili resmi yazı;

MEB ve Satranç Federasyonu arasında imzalanan protokol iptal edildi Protokol iptali

ogretmenlericin.com olarak da o dönemde yayınladığımız aşağıdaki yazı içerisinde Satranç egzersizi yapan öğretmenlerin durumlarının netleştirilmesi adına Milli Eğitim Bakanlığının bu hususa açıklık getirmesi gerektiğini belirtmiştik.

[haber id="33913"]

KURS VE EGZERSİZ İÇİN FEDERASYON ŞARTI YOK


Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 14.11.2018 tarihli 21812313 sayılı Protokol İptali konulu resmi yazısı konuya açıklık getirmek adına tüm eğitim kurumlarına gönderildi. Bakanlık ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında imzalanan İş Birliği Protokolü'nün iptaline ilişkin duyurunun 09.10.2018 tarihli ve 88013337-30.01-E.18812523 sayılı yazıda yapıldığı hatırlatılırken  Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığının 30/10/2018 tarihli ve TSF/1855 sayılı yazısında MEB'e bağlı il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görevli bazı yönetici ve personel tarafından konunun yanlış anlaşıldığına dikkat çekildi.
"Okullarda yapılan satranç egzersizlerinin iptal edildiği, satranç antrenörlük belgesine sahip kişilerin protokolün iptal edilmesi gerekçe gösterilerek hiçbir koşulda egzersiz ve kurs açamayacaklarının söylendiği"

iddialarına atıfta bulunan Milli Eğitim Bakanlığı egzersiz ve kurs açılmamasının söz konusu olamayacağını vurguladı ve konuya açıklık getirdi.

Egzersiz çalışmaları ile ilgili MEB görüş yazısı;

MEB egzersiz çalışması görüş yazısı Egzersiz çalışmaları

Milli Eğitim Bakanlığının açıklamasına göre egzersiz çalışması yapmak isteyen öğretmenler için sadece federasyondan belge alınma şartı ortadan kalkmış oldu. Halk Eğitim Merkezlerinden veya Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki kurumlarda açılan kurslardan alınan belgeler ile de egzersiz çalışmaları yapılabilecek.

Satranç Federasyonu ile imzalanan İş Birliği Protokolü'nde Tarafların Görev ve Yükümlülükleri ana başlığı altında 6. Madde'nin (b) fıkrasında "Satranç dersi egzersizi, kulüp çalışmaları, HBÖGM ve HEM'e bağlı kurslarda, sadece Türkiye Satranç Federasyonu tarafından verilmiş ve kullanıldığı yıl için güncellenmiş herhangi bir kademeye ait antrenörlük belgesine sahip olan öğretmenleri görevlendirmek" ibaresi yer almaktadır. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere Protokol iptal edilmeden önce kurs ve egzersiz çalışmalarında sadece Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığından alınan antrenörlük belgesinin geçerli olduğu ifade edilmekteydi. Ancak söz konusu Protokol'ün iptali ile birlikte kurs ve egzersiz çalışmalarında Türkiye Satranç Federasyonundan alınan belgelerin yanı sıra diğer tüm yetkili kurum ve kuruluşlardan alınan belgeler de geçerli olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.