İkametgahı değişmeyen, evini taşımayan öğretmene yolluk ödenmez

İkametgahı değişmeyen, evini taşımayan öğretmene yolluk ödenmez

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yolluk ödemeleri konusuna açıklık getirildi.


İkametgahı değişmeyen, evini taşımayan öğretmene yolluk ödenmez


Öğretmenlerin il içi atamaları başta olmak üzere isteğe bağlı il içi yer değiştirmeler ile özür grubuna bağlı il içi yer değiştirmelerde yolluk hesaplama ve yolluk ücreti ödeme konularında yanlışlıklar yapılmaktadır.


İL DIŞI ATAMA YOLLUK ÖDEME


Yolluk ücreti konusunda il dışı atamalarda sorun çıkmamaktadır. Çünkü öğretmen il dışına atandığından dolayı ikametgahını değiştirmekte ve evini taşımaktadır. Öğretmenlerin iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme tayinlerinde istisnai durumlar hariç yolluk ödemeleri hesaplanmaktadır. Ancak sorun ikametgah değişmeme durumlarının gerçekleştiği il içi tayinlerde yaşanmaktadır.


İKAMETGAH DEĞİŞMESİ LAZIM


Öğretmenler için yolluk ödeme işlemlerinde ikametgahın değişmesi gerekmektedir. ogretmenlericin.com olarak bu durumu geçtiğimiz yıllarda da anlatmıştık ve konuya açıklık getirmiştik.


Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı 17.05.2018 tarihli, 9687978 sayılı ve Sürekli Görev Yolluğu konulu resmi görüş yazısı kapsamında 6085 sayılı Sayıştay Kanunu, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ve diğer yasal düzenlemeler çerçevesinde Sayıştay Başkanlığınca yürütülen 2017 yılı denetimleri sonucunda hazırlanan taslak raporun Milli Eğitim Bakanlığına gönderildiği, söz konusu raporda yer alan bazı bulguların MEB'in tüm teşkilatını ilgilendirdiğinden dolayı uygulamada birliğin sağlanması ve sonraki denetimlerde aynı bulgular ile karşılaşılmaması için açıklamaya ihtiyaç duyulmuş olduğu ifade edildi.


Bakanlık 6245 sayılı Harcırah Kanununun 10 uncu maddesinde, yurt içinde görev yapmakta iken başka bir memuriyet mahalline sürekli bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar sürekli görev yolluğu olarak yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafı verileceği hükmünü hatırlatırken kanunun 3 üncü maddesinde yer alan memuriyet mahalli tanımına vurgu yapmıştır.

İlgili resmi yazı;


MEB yolluk ücreti ödemesi Yolluk ücretiİlgili açıklamada yer alan ifadeler;"Buna göre memur veya hizmetlinin ikametgâhı da memuriyet mahalli olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle başka bir göreve atanmakla beraber ikametgâhı değişmeyen memurun memuriyet mahalli değişmediğinden sürekli görev yolluğuna hak kazanması mümkün değildir. Sürekli görev yolluğu, bir göreve naklen atanan memur ve hizmetlilere eski memuriyet mahallinden yeni görev mahallerine kadar kendilerine ve aynı zamanda aile fertlerine ait ev eşyalarının taşıtılmasına ve diğer zorunlu giderlerine karşılık olarak verilmektedir. Bu nedenle sürekli görev yolluğu memur veya hizmetlinin fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi halinde ödenmesi gerekmektedir."Bu kapsamda yolluk ücreti ödemesi görüş yazısı sonucuna göre;Bu itibarla, Harcırah Kanunu uyarınca bir göreve naklen atanan memur veya hizmetlinin sürekli görev yolluğuna hak kazanabilmesi için yeni memuriyet mahalline fiilen evini ve aile fertlerini nakletmesi gerektiği konusunda daha dikkatli olunması ve yazımızın biriminize bağlı harcama birimlerine de duyurulmasında fayda görülmektedir.açıklamasından da yola çıkarak yolluk için ikametgah taşıması, evinin nakledilmesi gerekmektedir.


Öğretmen, memur yolluk hesaplama, yolluk ücreti ödeme konularında sorularınızı sorabilirsiniz.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.