İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe müdürleri sendika üyesi olamazlar

İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe müdürleri sendika üyesi olamazlar

Devlet Personel Başkanlığının 1 Ekim 2018 tarihinde gönderdiği görüş yazısına göre İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri sendika üyesi olamazlar.

İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe müdürleri sendika üyesi olamazlar

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları sendika üyesi olabilirler mi? Devlet Personel Başkanlığı konuyla ilgili Eğitimciler Birliği Sendikasına görüş yazısı gönderdi. DPB tarafından gönderilen yazıda İl MEM Müdür Yardımcılarının sendika üyesi olamayacakları belirtildi.

SENDİKA ÜYELİĞİ GÖRÜŞ YAZISI


Yetkili sendika Eğitim Bir-Sen 20.09.2018 tarihinde Devlet Personel Başkanlığına başvurmuş İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarının sendika üyesi olup olamayacağı konusunda görüş istemiştir. Devlet Personel Başkanlığı tarafından 01.10.2018 tarihli 6410 sayılı Sendika Üyeliği konulu resmi yazı ile cevap verilmiş olup ilgili görüş yazısında İl Milli Eğitim Müdürlerinin sendika üyesi olamayacakları açıkça belirtilmiştir.

Devlet Personel Başkanlığı görüş yazısı;

DPB sendika üyeliği görüş yazısı Sendika üyeliği görüş yazısı

Devlet Personel Başkanlığının görüş yazısı;

İl müdür yardımcılarının 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup olamayacakları hususunda görüş talep eden ilgi yazınız incelenmiştir. Bilindiği üzere, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun "Sendika üyesi olamayacaklar" başlıklı 15 inci maddesinde, "Bu Kanuna göre kurulan sendikalara; …, c) Bakanlar, bakan yardımcıları, bu Kanun kapsamında bulunan kurum ve kuruluşların başkanları, genel müdürleri, daire başkanları ve bunların yardımcıları, yönetim kurulu üyeleri, merkez teşkilâtlarının denetim birimleri yöneticileri ve kurul başkanları, hukuk müşavirleri, bölge, il ve ilçe teşkilâtlarının en üst amirleri ile bunlara eşit veya daha üst düzeyde olan kamu görevlileri, belediye başkanları ve yardımcıları, Üye olamazlar ve sendika kuramazlar." hükmü yer almaktadır. Bu kapsamda, Başkanlığımızın 13.01.2010 tarihli ve 562 sayılı yazısı ile Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatında ilçe müdürüne eşit veya daha üst düzeyde olan il müdür yardımcılarının kamu görevlileri sendikası kurucusu ve üyesi olamayacakları mütalaa edilmiştir.

DPB; ÜYE OLAMAZLAR


Eğitim Bir-Sen'in İl Milli Eğitim Müdürü yardımcılarının sendika üyesi olup olamayacağı hususunda MEB'in görevde yükselme ile ilgili son yapılan değişiklikleri hatırlattığı görülürken Devlet Personel Başkanlığı bu konuda kesin olarak sendika üyeliğinin mümkün olmadığını vurguladı.
"Diğer taraftan, ilgi yazıda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı Personelin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliği'nin 23 üncü maddesi 13.01.2018 tarihli ve 30300 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelik ile "(1) İlçe millî eğitim müdürü kadrolarına; öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olmak kaydıyla, yazılı veya yazılı ve sözlü sınavını kazanarak şube müdürü kadrolarına atananlardan en az iki yıl şube müdürü olarak görev yapmış olanlar arasından atama yapılır." şeklinde değiştirilmiş ve aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmış olup, söz konusu il milli eğitim müdür yardımcılarının kamu görevlileri sendikalarına üye olamayacağı yönündeki Başkanlığımız görüşünde değişiklik yapılacak bir husus bulunmamaktadır"

Görüldüğü üzere İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İl Milli Eğitim Müdürleri sendika üyesi olamazlar. Eğer sendika üyesi iken bu makamlara atananlar varsa sendikadan istifa etmeleri, sendika üyeliklerinin düşürülmesi gerekmektedir.
[haber id="33825"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.