İlkokul 4 üncü sınıflarda branş öğretmenlerinin derse girmesi (resmi yazı)

İlkokul 4 üncü sınıflarda branş öğretmenlerinin derse girmesi (resmi yazı)

İlkokullara ortaokul öğretmeni görevlendirilmesi her eğitim öğretim yılında sancılı olmaktadır. Aynı binayı kullanan ilkokul ve ortaokullarda tek yabancı dil öğretmeninin olmasına rağmen problemler devam etmektedir. İlkokullarda yabancı dil dersine ve din kültürü dersine ortaokul branş öğretmeni girememektedir.

İlkokul 4 üncü sınıflarda branş öğretmenlerinin derse girmesi (resmi yazı)

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4+4+4 eğitim sistemine geçtikten sonra yapılan düzenlemeler ile birlikte ilkokul ayrı ortaokul ayrı kurum olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. İlköğretim dönemindeyken yapılan bazı uygulamalar kurumları ayrılmasından dolayı yapılamamaktadır. Örneğin kadrosu ortaokulda olan bir ingilizce öğretmeni, ilkokulda ingilizce derslerine görevlendirilememektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından birkaç defa görüş yazıları ile açıklanan hususta ogretmenlericin.com olarak uygulamanın yanlış yapıldığını düşünmekteyiz.


İLKOKULDA YABANCI DİL VE DİN KÜLTÜRÜ DERSİ


İlkokul ve ortaokulun aynı bahçede yer aldığı kurumlarda veya aynı binayı kullandığı kurumlarda ortaokul kadrosunda bir İngilizce öğretmeni ile Din Kültürü öğretmeni ilkokullara görevlendirilememektedir. İlkokulun kadrosunda yabancı dil öğretmeni veya Din Kültürü öğretmeni varsa ancak bu şekilde ilgili derslere branş öğretmenleri girebilmektedir. Ortaokuldan ilkokula ingilizce öğretmeni görevlendirilmesi yapılamamaktadır.


ÜCRETLİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRİLEMEZ


Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 13.01.2016 tarihinde Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü için gönderilen resmi yazıda, ilkokullarda kadrolu yabancı dil öğretmeni yoksa ilkokullarda ingilizce dersine ücretli öğretmen görevlendirmesi veya ortaokuldan öğretmen görevlendirmesi yapılamadığı belirtilmiştir.
ingilizce

ÖZEL İLKOKULLARA SERBEST

MEB resmi devlet okullarında ortaokulda görevli ingilizce öğretmenlerinin ilkokullarda derse giremeyeceğini belirtirken, özel ilkokullarda ise 4'üncü sınıflarda branş öğretmenlerinin görevlendirilebileceğini açıklamıştır. MEB tarafından yapılan açıklamada Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği 37'nci maddesi açıklayıcı neden olarak gösterilmiştir.

ilkokul 4

MEB tarafından 25.01.2017 tarihinde İlkokul 4'üncü sınıflarda alan öğretmeni görevlendirilmesi konulu yazıda özel ilkokulların dördüncü sınıflarında branş/alan öğretmeni görevlendirilmesinin mümkün olduğu belirtilmiştir. Resmi yazı için tıklayınız


Öğretmenler İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.