İlkokul 4.sınıfta ve ortaokullarda hangi dersten kaç yazılı yapılacak?

İlkokul 4.sınıfta ve ortaokullarda hangi dersten kaç yazılı yapılacak?

Sınav ve etkinlik tablosu


İlkokul 4.sınıfta ve ortaokullarda hangi dersten kaç yazılı yapılacak?

Öğretmenler tarafından ilkokul kademesinde 4.sınıfta yazılı sınav yapılmakta olup ilkokul 1-2-3.sınıflarda yazılı sınav yapılmamaktadır. Ayrıca ortaokullarda tüm sınıflarda öğrenciler yazılı olmaktadır. Öğretmenler kaç tane yazılı yapacaklar ve hangi dersten kaç tane ders içi etkinlik katılım notu girilecek yönetmelik hükümleri çerçevesinde açıklayalım.

KAÇ TANE YAZILI YAPILMASI LAZIM?


İlkokul 4 üncü sınıf ile ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilere kaç tane yazılı yapılacağı 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte güncellendi.


MEB Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği kısmında Ölçme ve değerlendirmenin niteliği ve sayısı başlıklı bölümde yer alan 22.maddede; "4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda her dersten bir dönemde iki sınav yapılır. Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur. Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı ikiyi, her bir sınav süresi ise bir ders saatini geçemez." ifadesi yer almaktadır. Bu maddeye göre dersin haftalık ders saati ne olursa olsun ilkokul 4.sınıflarda ve ortaokullarda her dersten 2 yazılı sınav yapılmak zorundadır.


DERS ETKİNLİKLERİNE KATILIM PUANI


Yönetmelik gereği öğretmenler öğrencilere ilgili dersin haftalık ders saati sayısına göre ders etkinliklerine katılım notu vermektedir. Mevzuat maddesinde; "Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilir." ifadesi yer almaktadır.


Sınıflara göre derslerin yazılı sayısı ve ders içi etkinlik katılımı tablosu;

Yazılı sınav sayısı, ders içi etkinlik katılım girişi Sınav ve etkinlik tablosuogretmenlericin.com olarak düzenlediğimiz tabloda görüldüğü üzere dersin haftalık ders saati 2 ve 2 den az ise 2 tane ders içi etkinliklere katılım notu verilmekte olup, ders saati 2 den fazla (3 ve yukarısı) olan dersler içinde 3 tane ders içi etkinlik notu verilmektedir.

PROJE NOTU VERİLMESİ


Okul Öncesi ve İlköğretim Yönetmeliği kapsamında ilkokullarda proje notu verilmez. Ortaokullarda proje notu verilir. İlgili madde;"Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında öğrencilere ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde öğretmen rehberliğinde en az bir proje hazırlatılır. Projeler verildikleri dönemde değerlendirilir. Proje vermeyen öğrencinin proje notu sıfır olarak değerlendirilir."


Bilgi notu; Rehberlik ve sosyal etkinlikler puanla değerlendirilmez. Ayrıca yukarıdaki tabloda yer alan kaç yazılı yapılacağı ve kaç tane ders içi etkinlik katılım notu girileceği seçmeli dersler içinde geçerlidir.


Arif Muzaffer Kul


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.