İlkokullarda Yetiştirme Programına İlişkin Yönerge yayınlandı

İlkokullarda Yetiştirme Programına İlişkin Yönerge yayınlandı

İlkokullarda Yetiştirme Programına İlişkin Yönerge hazırlandı ve MEB tarafından tüm eğitim kurumlarına gönderildi. İlkokullarda destekleme ve yetiştirme kursları olarak bilinecek olan İYEP uygulamaya geçecek.

İlkokullarda Yetiştirme Programına İlişkin Yönerge yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 18.09.2018 tarihli 16702389 sayılı İlkokullarda Yetiştirme Programına İlişkin Yönerge konulu onay Bakan Ziya Selçuk tarafından onaylandı ve yönerge uygulamaya geçti. MEB 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibari ile ilkokul 3 ve 4.sınıflarda İYEP programını uygulayacak.

MEB İYEP PROGRAMI ONAYLANDI


Milli Eğitim Bakanlığı İlkokullarda Yetiştirme Programı üzerinde çalışmasını tamamladı. Bakanlık geçtiğimiz eğitim öğretim yılı ikinci döneminde İYEP'i pilot olarak uygulamaya sokmuştu. 2018-2019 eğitim öğretim yılında İYEP uygulaması başlatılıyor.

İYEP MEB onayı;

İYEP Yönerge MEB Onayı İYEP Yönerge Onayı

İYEP YÖNERGESİ


İlkokulların 3 üncü ve 4 üncü sınıflarına devam eden, özel eğitim tanısı olmayan, önceki eğitim ve öğretim yılları içinde çeşitli nedenlerle Türkçe ve matematik dersi öğretim programlarında yer alan ve İlkokullarda Yetiştirme Programı kapsamında belirlenen kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen öğrencilerin yetiştirilmesi için uygulanacak olan programın düzenlenmesi, uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar İYEP yönergesi ile belirlendi.

İYEP Yönergesi Resmi Yazı;

İlkokullarda Yetiştirme Programı MEB resmi yazı İlkokullarda Yetiştirme Programı

İlkokullarda Yetiştirme Programına İlişkin Yönerge, 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile 26/7/2014 tarihli ve 29072 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine dayanılarak hazırlandı.

İYEP OKUL KOMİSYONU KURULACAK

İlkokullarda yetiştirme programı okul komisyonu ilkokullarda düzenlenecek yetiştirme programının planlanması, uygulanması, izlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla okulda oluşturulacak komisyondur. İlkokullarda Yetiştirme Programı Okul Komisyonu; okul müdürünün veya müdür yardımcısının başkanlığında, üç sınıf öğretmeni ile varsa rehberlik öğretmeninden oluşur. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan ilkokullarda İYEP okul komisyonu mevcut öğretmenlerden oluşur. Tek öğretmenli birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda müdür yetkili öğretmen komisyonun görevini yapar. Okul komisyonu ders yılı başında yapılan öğretmenler kurulu toplantısında oluşturulur.

TÜM İŞLEMLER YÖNERGEYE GÖRE YAPILACAK

MEB İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI YÖNERGESİ için TIKLAYINIZ
[haber id="33403"]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.