Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti ödenir mi? MEB resmi görüş yazısı

Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti ödenir mi? MEB resmi görüş yazısı

Kar tatili olması sebebiyle tatil olunan günlerde İlkokullarda Yetiştirme Kursu yani İYEP ek ders ücreti ödenir mi?


Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti ödenir mi? MEB resmi görüş yazısı

İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) ek ders ücreti ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı bir görüş yazısı gönderdi. MEB'in gönderdiği resmi yazıya göre kar tatillerinde İYEP ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği hususu da netlik kazanmış oldu.

KAR TATİLİNDE İYEP ÜCRETİ

Kar tatili nedeniyle yapılamayan İYEP’inek ders ücreti ödenir mi?

Kış aylarında bazı illerde yaşanan yoğun kar yağışıyla olumsuz hava şartları neticesinde okullar o illerin Mülki idare amirlikleri tarafından tatil edilmekte ve o gün yapılması planlanan dersler de yapılamamaktadır.

MEB Personel Genel Müdürlüğünün görüş yazısı;

Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti ödenir mi?
Kar tatilinde İYEP ek ders ücreti
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 750901 sayılı ve 11/01/2019 tarihli Ek Ders Ücreti konulu yazısı ile kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği günlerde ilkokullarda yetiştirme programı (İYEP) kapsamında fiilen yerine getirilmeyen ders görevlerine karşılık ek ders ücreti hususu da netlik kazanmış oldu.

"Bu çerçevede, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin kar yağışı nedeniyle eğitim kurumlarının tatil edildiği iş günlerinde, kendilerine verilmiş ders görevi varsa, (İlkokullarda Yetiştirme Programı dâhil, ders dışı eğitim çalışmaları ile nöbet görevi hariç) bu ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir."

İYEP NEDİR?

2016 yılının Haziran ayında resmi olarak başlayan, 6 ay sonra ise tüm illerden gelen temsilci, akademisyenler, idareci, öğretmenlerden oluşan tüm katılımcılarla Çalıştay yapılıp; 2017-2018 eğitim öğretim yılında 12 pilot ilde uygulanmaya başlayan; İLKOKULLARDA YETİŞTİRME PROGRAMI (İYEP) 2018-2019 eğitim öğretim yılında 81 ilde uygulanmaya başladı.

İlkokulların 3. ve 4.sınıflarına devam eden, eğitim öğretim yılı içerisinde çeşitli nedenlerle okuma, yazma, okuduğunu anlama becerileri ve doğal sayılar, doğal sayılarda dört işlem öğrenme alanlarında yeterli kazanımlara ulaşamayan öğrenciler için hazırlanmış programdır.

Veysel KUL

[haber id="34976"]
[haber id="4799"]
[haber id="12390"]
[haber id="12380"]

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.