MEB 2019/6 sayılı genelge ile mezuniyet günü etkinliklerini düzenledi

MEB 2019/6 sayılı genelge ile mezuniyet günü etkinliklerini düzenledi

Milli Eğitim Bakanlığı 2019/6 sayılı genelge yayınlandı ve mezuniyet günü etkinlikleri uyarısı yapıldı.


MEB 2019/6 sayılı genelge ile mezuniyet günü etkinliklerini düzenledi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2019/6 sayılı genelge ile birlikte resmi ve özel eğitim kurumlarında mezuniyet etkinlikleri bu açıklamalar doğrultusunda yapılacak.


MEB MEZUNİYET GENELGESİ


Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim genel Müdürlüğünün 11.05.2019 tarihli 9322720 sayılı Mezuniyet Günü Etkinlikleri konulu 2019/6 sayılı genelgesinde "Bakanlığımıza bağlı her tür ve derecedeki resmî ve özel eğitim kurumunda, Türk Millî Eğitiminin genel ve özel amaçları doğrultusunda, öğrencileri bilgi ve beceri ile donatırken aynı zamanda millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek hedeflerimize yönelik kazandırılmaya çalışılan bilgi, beceri ve değerler, okullardaki etkinliklerin ve eğitim faaliyetlerinin merkezinde yer almaktadır." açıklamalarına yer verilirken eğitim ve öğretim sürecini tamamlayıp mezuniyet gerekliliklerini başarıyla karşılayan öğrenciler için mezuniyet günü düzenlenebileceği Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğin 7 nci maddesinde ifade edilmekle birlikte mezuniyet günü/töreni/balosu/gecesi vb. adlarla mezuniyet etkinliklerinin düzenlenmesine ilişkin herhangi bir zorlayıcı hüküm bulunmamakta olduğu ifade edildi.


İlgili MEB genelgesi;


MEB 2019/6 sayılı genelge 2019/6 sayılı genelgeBakanlık mezuniyet günü etkinlikleri kapsamında öğretmen, idareci, öğrenci ve velileri ilgilendiren dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı;  • Mezuniyet günü etkinlikleri gönüllülük esasına bağlı olarak ailelere ve okullara ek mali külfet oluşturmayacak şekilde, okulların uygun mekânlarında veya eklentilerinde yapılacak, her türlü israftan ve aşırılığa kaçan uygulamalardan kaçınılacaktır.

  • Etkinlikler ilgi (a) Yönetmelikte yer alan hükümler doğrultusunda planlanacak, veli muvafakati alınacak, kılık kıyafetlerin öğrencilere yakışır sadelikte olmasına dikkat edilecek, bir şenlik ortamı sağlanarak öğrencilerin okulları ile bütünleştirilmesi ve aidiyet duygularının güçlendirilmesine özen gösterilecektir.

  • Etkinliklerin öğrenci merkezli ve katılımcı bir anlayışla düzenlenmesine; öğretmenler, öğrenciler, veliler ve okulun eski mezunlarıyla birlikte sosyal faaliyetlerle zenginleştirilmesine gayret edilecektir.

  • Özellikle okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde, çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun etkinlikler düzenlenmesine dikkat edilecektir.

  • Etkinlikler sırasında öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlıklardan, olumsuz/uygunsuz davranışlardan ve aşırılıklardan korunması amacıyla okul yöneticileri, okul-aile birliği ve öğretmenlerce gerekli tedbirler alınacak ve velilerle işbirliği yapılacaktır.


Milli Eğitim Bakanlığı 2019/6 sayılı genelge ile birlikte de 4/06/2004 tarihli ve 2004/46 sayılı “Okullarda Düzenlenen Mezuniyet Törenleri” Konulu Genelge yürürlükten kaldırıldı.


HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.