MEB yönetici atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı 9 Şubat 2019

MEB yönetici atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı 9 Şubat 2019

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından yönetici görevlendirme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.


MEB yönetici atama yönetmeliğinde değişiklik yapıldı 9 Şubat 2019

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 9 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. MEB son dönemde yönetici görevlendirme yönetmeliğinde değişiklik yapmayı sürdürüyor.

YÖNETİCİ GÖREVLENDİRMEDE DEĞİŞİKLİK

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yönetici görevlendirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte Mesleki ve Teknik okullar ile İmam Hatip Liselerine müdür atanmasında alan öğretmeni olma şartı gelmiş oldu.
Yürürlükte olan mevzuata göre Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları ile İmam Hatip Liselerine müdür görevlendirmelerinde alan öğretmeni olan Atölye ve laboratuvar öğretmenleri ile İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmenlerine bu görevlendirmelerde +5 puan verilmekteydi. 9 Şubat 2019 tarihli değişiklikte bu madde yürürlükten kaldırıldı.

YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

MADDE 1 – 21/6/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında” ibaresi “Özel Barınma Hizmeti Veren Kurumlar ve Bazı Düzenlemeler Hakkında” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “36 ve 37 nci maddelerine” ibaresi “37 nci maddesine” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesine aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“(2) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, atölye ve laboratuvaröğretmenleri kapsamında olmak,
b) İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,

şartları aranır.
(3) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “müsteşar yardımcısının” ibaresi “bakan yardımcısının” şeklinde, “İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünden” ibaresi ise “MEB Personel Genel Müdürlüğünden” şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendi ile (h) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendi ile (h) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 34 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “mazeretlerine” ibaresinden sonra gelmek üzere “veya alan değişikliğine” ibaresi eklenmiştir.
MADDE 8 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 9 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.


HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.