Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2023 Stratejik Planı Genelgesi ve ekleri

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2023 Stratejik Planı Genelgesi ve ekleri

2019-2023 Stratejik Planı Genelgesi ekleri ile birlikte MEB tarafından yayınlanırken Bakanlık stratejik plan hazırlık programını da belirledi.

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2023 Stratejik Planı Genelgesi ve ekleri yayınlandı

MEB 2019-2023 Stratejik Plan Hazırlık Programı ile 2019-2023 Stratejik Plan Genelgesi tüm kurumlara gönderildi. Cumhurbaşkanlığı 100 günlük eylem planında 2019-2023 dönemine ilişkin stratejik plan çalışmalarının kasım ayı sonuna kadar tamamlanması gerektiği hatırlatılırken MEB'in de bu husus kapsamında stratejik plan hazırlık programı oluşturduğu açıklandı.

STRATEJİK PLAN HAZIRLIK PROGRAMI


Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik Plan Hazırlık Programının temel amacının Bakanlık merkez stratejik planı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle her tür ve kademedeki eğitim kurumlarının stratejik eylem planlarının (2019-2023) hazırlanma sürecine rehberlik etmek olduğu açıklanırken hazırlanacak olan stratejik planların kaynakların stratejik önceliklere göre dağıtılmasına ve eğitim kurumlarının geleceğine yön verecek olmasına binaen önemli olduğuna dikkat çekildi.

Hazırlık Dönemi Çalışmaları;

Hazırlık döneminde yapılacak çalışmalar Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan program kapsamında aşağıdaki başlıkları kapsamaktadır;

  • Stratejik plan hazırlama çalışmalarının başlatıldığının duyurulması,

  • Stratejik Planlama Üst Kurulu ve Ekiplerinin oluşturulması,

  • Stratejik Planlama Ekiplerine eğitimlerin verilmesi,

  • Stratejik Plan Hazırlama Takviminin Oluşturulması


Strateji Geliştirme Kurul ve Ekiplerinin Oluşturulması


Stratejik plan hazırlamakla yükümlü kılınmış tüm kurumlar belirtilen ekip ve kurulları Hazırlık Programının yayınlanmasının ardından 15 gün içinde şartlara uygun olarak kurmak zorundadırlar. İl milli eğitim müdürlükleri Strateji Geliştirme Başkanlığına; ilçe milli eğitim müdürlükleri ile okul ve kurumlar ise il milli eğitim müdürlüğü AR-GE birimlerine bildirimde bulunurlar.

  • Strateji Geliştirme Kurulu; Okul Müdürünün Başkanlığında, bir Okul Müdür Yardımcısı, bir öğretmen ve Okul/ Aile Birliği Başkanı ile bir yönetim kurulu üyesi olmak üzere 5 kişiden oluşan üst kurul kurulur.

  • Stratejik Planlama Ekipleri; Ekip Okul müdürü tarafından görevlendirilen ve üst kurul üyesi olmayan müdür yardımcısı başkanlığında, belirlenen öğretmenler ve gönüllü velilerden oluşur.


Okul ve kurumlarda kurulan stratejik planlama ekipleri Ekim 2018'te kurulacak olup kurulan ekiplere Kasım-Aralık 2018 tarihleri arasında İl MEM Ar-Ge Birimleri Stratejik Plan Ekipleri tarafından stratejik planlama eğitimleri verilecek.

İlgili Genelge;

2019-2023 yılları MEB Stratejik Plan Genelgesi MEB Stratejik Plan Genelgesi

Devamı;

MEB 2018/16 sayılı stratejik plan genelgesi MEB 2018/16 sayılı genelge

18.09.2018 tarihli 16702371 sayılı "2019-2013 Stratejik Plan Hazırlık Çalışmaları" konulu 2018/16 sayılı Genelge ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Kurulu ve Stratejik Plan Ekibi üyeleri de belirlendi.

MEB stratejik plan hazırlık programı için TIKLAYINIZ

2019-2023 Stratejik Planı Genelgesi ve eklerine ulaşmak için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Ogretmenlericin.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.